Prepaidowe karty SIM anonimowo kupimy tylko do niedzieli. W poniedziałek wchodzi w życie ustawa antyterrorystyczna, która nakłada obowiązek ich rejestracji.
Karty kupione po wejściu w życie ustawy zaczną działać dopiero, gdy zarejestrujemy je w salonie. By nie stracić klientów operatorzy prześcigają się w promocjach, z których można skorzystać rejestrując kartę. Do zmian przygotowują się też niektóre sieci handlowe, np. kioski. Piszą programy pozwalające na przesyłanie danych operatorom. Mimo to, nie wszystkim nowy obowiązek się podoba.
- Uciążliwość z załatwianiem spraw. Trzeba wiedzieć, kto i z czego korzysta, a nie ciemna osoba nie wiadomo kto i jak - mówią szczecinianie. - Karty można wziąć na drugą i trzecią osobę. Ja z kolei będę czuć się bezpieczniej.
Nie wiadomo jednak czy mniej pewnie będą czuć się przestępcy. - Nie często korzystają z takich kart - uważa były oficer policji i służb specjalnych Andrzej Mroczek. - Przestępcy i terroryści posługują się sposobami komunikacji klasycznym, czyli przede wszystkim łącznikami.
Według szacunków w Polsce jest około 10 mln aktywnych kart na doładowanie.