Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. www.bbc.com/news/world-europe
Fot. www.bbc.com/news/world-europe
Od kwestii wizerunkowych po handel gazem - BBC wylicza pięć powodów, dla których Donald Trump przylatuje w środę do Warszawy.
Powód pierwszy to spodziewane ciepłe powitanie. BBC przypomina, że podczas piątkowego szczytu G20 w Hamburgu odbędą się skierowane przeciwko Donaldowi Trumpowi protesty uliczne. "W Polsce Biały Dom może odetchnąć z ulgą" - przekonuje serwis, dodając, że Stany Zjednoczone cieszą się sympatią mieszkańców naszego kraju. Powód drugi to zbieżność poglądów. Według BBC, zarówno liderzy Polski, jak i Donald Trump postrzegają siebie jako awangardę ruchów skierowanych przeciwko liberalnym elitom, które zdominowały zachodnią politykę.

Powód trzeci: wydatki na obronę. Zdaniem BBC, Donald Trump chce pokazać, że Polska spełniająca wymogi NATO w tej kwestii, może liczyć na jego przychylność. Prezydent od dawna podkreśla, że wszyscy członkowie Sojuszu powinni wydawać na ten cel 2 procent swego PKB. Polska jest jednym z nielicznych państw spełniających to kryterium.

Po czwarte BBC zwraca uwagę, że Donald Trump będzie obecny na szczycie krajów Trójmorza. Według analizy, szczyt ten ma postawić Polskę w roli regionalnego lidera, jako przeciwwagę dla Berlina i Paryża. "Przyjazd Trumpa będzie błogosławieństwem dla projektu wywołującego u części europejskich dyplomatów podejrzenia" - napisano.

Piąty powód, to kwestia gazu. "Z perspektywy Donalda Trumpa obie strony wygrają: imperatywem Polski i innych krajów regionu jest dywersyfikacja jego źródeł. A Biały Dom chce sprzedać więcej swego surowca"- czytamy w BBC.

Wizyta nie zajmuje wiele miejsca w brytyjskich mediach. "Guardian" publikuje dziś tekst, w którym przekonuje, że "wywołuje ona niepokój w europejskich stolicach", bo "może być postrzegana jako poparcie dla rządu, który "wielokrotnie wchodził w zwarcie" z unijnymi instytucjami w kwestiach demokracji oraz przyjmowania uchodźców. Gazeta pisze o obawach części dyplomatów, że wizyta pogłębi podziały wewnątrz Wspólnoty.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty