Stany Zjednoczone po raz kolejny zaprzeczyły informacjom o zawieszeniu przez USA dialogu dyplomatycznego na najwyższym szczeblu z Polską.
- Jak wiadomo, mamy poważne zastrzeżenia do nowego prawa dotyczącego Holocaustu. To nie jest tylko nasze zaniepokojenie, podziela je wiele krajów na świecie. Jednak wszelkie doniesienia o tym, że amerykańscy przedstawiciele władz nie będą się spotykać albo prowadzić dialogu na najwyższym szczeblu z polskimi władzami są całkowicie nieprawdziwe - mówiła Nauert.
Heather Nauert wskazała na czwartkowe spotkanie asystenta sekretarza stanu Wessa Mitchella z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim oraz na wcześniejsze jego spotkanie z wiceministrem Markiem Magierowskim.
Rzeczniczka Departamentu Stanu dodała, że współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa z Polską jest niezachwiana.
Nowelizacja ustawy o IPN, która weszła w życie 1 marca stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne może podlegać karze więzienia. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Przepisy nie dotyczą badań naukowych ani działalności artystycznej.
6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, a następnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.