Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w stolicy Macedonii - Skopje z przedstawicielem rządu USA do spraw Holokaustu, Tomem Yazdgerdi. Była to pierwsza od wielu tygodni rozmowa na wysokim szczeblu między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.
Według relacji Jacka Czaputowicza, głównym tematem nieplanowanej wcześniej rozmowy była sprawa ustawy o IPN. - Pan Yazdgerdi powiedział, że cieszy się z naszych rozmów z Izraelem, z pracy grupy roboczej pod przewodnictwem pana ministra Bartosza Cichockiego. Pytał też, czy jest coś nowego w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowałem o stanie spraw - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Strona amerykańska nie poinformowała o przebiegu rozmowy. Minister Czaputowicz, pytany później przez polskich dziennikarzy, poinformował, że nie ma na razie terminu kolejnego spotkania polskiego i izraelskiego zespołu. Do pierwszego spotkania obu zespołów doszło pod koniec lutego w Jerozolimie.
W ostatnich tygodniach nowelizacja ustawy o IPN spowodowała spór między Polską a Izraelem i krytykę polskich władz przez amerykański Departament Stanu. Nowelizacja przewiduje kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale odesłał kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.
Polskie władze tłumaczą, że ustawa ma chronić dobre imię Polski. Izraelscy i amerykańscy politycy twierdzą, że może to być próba fałszowania historii.