W poniedziałek zostanie zainaugurowany rządowy program "Dostępność Plus". W jego ramach władze chcą ułatwić korzystanie z publicznej infrastruktury i dostosować ją do potrzeb seniorów czy niepełnosprawnych.
Program będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Program ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chodzi na przykład o to, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, przestrzeń publiczna będzie odpowiednio oznakowana, każdy nowo zakupiony środek transportu publicznego będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych.
Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę - dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Rada Ministrów zaplanowała działania w ramach nowego programu do 2025 roku. Na jego realizację przeznaczyła 23 miliardy złotych.