Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Projektami ustaw dot. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zajmą się w środę posłowie. Rozpoczną też prace nad reformą szkolnictwa wyższego. Sejm będzie również kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.
Rano posłowie będą głosować między innymi nad rządowym projektem nowelizacji ustawy zrównującej wysokość renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku. Propozycja rządu spełnia jeden z postulatów grupy protestującej w Sejmie.

W bloku głosowań jest też poselski projekt ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada on zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie. Grupa protestujących w Sejmie odrzuciła w kwietniu propozycję o tej treści. Domaga się wypłaty dodatku rehabilitacyjnego w gotówce, bez kryterium dochodowego, w wysokości 500 złotych.

W środę posłowie mają też głosować nad wnioskiem opozycji - Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. We wniosku wskazano, że miałaby go zastąpić na tym stanowisku Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Sejm zajmie się też wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wicepremierowi i ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu.

Odbędzie się też drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on zmiany w skardze nadzwyczajnej i sposobie powoływania asesorów sądowych. Skargę nadzwyczajną będzie mógł złożyć tylko prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich. Asesorów sądowych będzie powoływał prezydent, a nie - jak dotąd - minister sprawiedliwości.

O godzinie 15.45 rozpocznie się pierwsze czytanie projektu reformy szkolnictwa wyższego nazywanym Konstytucją dla Nauki. To od ponad dekady największa całościowa zmiana przepisów dotyczących uczelni. Nowe prawo między innymi zwiększa rolę rektora, wprowadza nowy organ - radę uczelni, zmienia sposób finansowania uczelni, nie likwiduje habilitacji, ale zawęża znaczenie tego stopnia naukowego, zmienia sposób uzyskiwania doktoratu, zmniejsza liczbę dyscyplin naukowych i wprowadza przepisy dotyczące lustracji.

O godzinie 22.30 odbędzie się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT. Komisja miałaby zbadać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.
Relacja Małgorzaty Naukowicz/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty