W Sejmie zakończyła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Na zakończenie obrad parlamentarzyści przyjęli Deklarację o Zapewnieniu Jedności i Wiarygodności NATO. Celem dokumentu jest przedstawienie politycznych celów, które powinny podjąć rządy państw na lipcowym szczycie NATO w Brukseli.
- Ubiegłoroczne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad 17 prowadzone z celowym pominięciem środków budowy zaufania rażąco kontrastowały z sojuszniczą polityką przejrzystości w kwestii ćwiczeń wojskowych. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że te zjawiska są ogromnie niepokojące, zwłaszcza dla nas w Europie Środkowej i Wschodniej - ocenił prezydent.
- Moskwa nie pogodziła się chyba nigdy z upadkiem imperialnego Związku Radzieckiego traktując okres lat 90 jedynie jako strategiczną pauzę w konfrontacji Wschód-Zachód - powiedział prezydent Duda.
Andrzej Duda podkreślił też znaczenie relacji transatlantyckich. - Bezpieczeństwo Europy jest silnie związane ze Stanami Zjednoczonymi - mówił.
Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę na energetyczne zagrożenie ze strony Rosji. - Nord Stream 2 to zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa, która może mieć daleko idące konsekwencje geopolityczne - powiedział szef polskiego rządu.
- Nord Stream 1 umożliwił Rosji pozyskanie środków, które przeznaczyła na modernizację armii i dwa lata później była agresja na Gruzję, a następnie aneksja Krymu i agresja na Ukrainę - przypomniał premier Morawiecki.
Marszałkowie Sejmu i Senatu mówili m.in. o potrzebie wspierania militarnych wysiłków rządów państw sojuszniczych w podnoszeniu bezpieczeństwa.
Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, kończąc serię wystąpień politycznych zapowiedział, że na lipcowym szczycie NATO w Brukseli, zostanie omówionych pięć zagadnień, w tym reforma dowodzenia NATO, a także zdolność do szybkiego przerzutu wojsk w razie konfliktu.
Stoltenberg oczekuje, że lipcowy szczyt NATO w Brukseli powtórzy silny przekaz na temat Rosji. Polityk mówił też o konieczności wzmocnienia obecności na wschodniej flance, poprzez zwiększenie mobilności sił Sojuszu.