Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2784895 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2784895 (domena publiczna)
Sejm będzie głosował we wtorek nad reformą szkolnictwa wyższego, czyli tak zwaną Konstytucją dla Nauki. Nowe przepisy mają zastąpić cztery dotychczasowe ustawy.
Sejm zajmie się także przepisami wprowadzającymi reformę. Nad projektami przepisów reformujących szkolnictwo wyższe posłowie mieli głosować już na poprzednim posiedzeniu Sejmu, ale ze względu na liczbę poprawek komisja nie zdążyła przygotować sprawozdania. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Do ustawy zaproponowano prawie 200 poprawek. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin jeszcze w czasie poprzedniego posiedzenia Sejmu, kiedy nie odbyło się wcześniej zaplanowane głosowanie nad Konstytucją dla Nauki, zapewniał, że poprawki nie zmieniły sensu ustawy i mimo wcześniejszej krytyki przepisów przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, ustawa ma poparcie posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Te zmiany, które są istotne dotyczą rady uczelni. Rada zostanie przekształcona w ciało doradcze, a nie współdecyzyjne. To są poprawki, które uzgodniliśmy z parlamentarzystami PiS - mówił Gowin.

Proponowane przepisy między innymi zwiększają rolę rektora, wprowadzają nowy organ - radę uczelni, zmieniają sposób finansowania uczelni, nie likwidują habilitacji, ale zawężają znaczenie tego stopnia naukowego. Zmieniają także sposób uzyskiwania doktoratu, zmniejszają liczbę dyscyplin naukowych i wprowadzają przepisy dotyczące lustracji.

W czerwcu przeciwko ustawie protestowały grupy studentów między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu.
Relacja Katarzyny Ingram/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty