Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Warszawa. Fot. pixabay.com/photo/poland-197670_960_720/domena publiczna
Warszawa. Fot. pixabay.com/photo/poland-197670_960_720/domena publiczna
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Jego uczestnicy modlili się także za ofiary tamtej zbrodni w Katedrze Wojska Polskiego. Organizatorzy i uczestnicy, tych społecznych obchodów, chcieli przede wszystkim godnie uczcić Polaków, którzy zginęli podczas okrutnego ludobójstwa.
Uroczystości rozpoczął Apel Poległych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego, który zapewnił, że: „Nie ustaniemy w wysiłkach, by wydarzenia rzezi wołyńskiej zostały godnie upamiętnione”.

Na znaczenie przypominania prawdy o zbrodni wołyńskiej, wielokrotnie podczas stołecznych obchodów, zwracał uwagę przewodniczący Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich - ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

- Pamiętamy nie po to, aby szukać zemsty. Nie po to, aby obalać rządy i przesuwać granice, ale po to, aby to się już nigdy więcej nie powtórzyło - mówił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Po Apelu i złożeniu wieńców, przez przedstawicieli najwyższych władz i organizacji Kresowian, ulicami stolicy ruszył Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników w ciszy i skupieniu przeszło ulicami miasta do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Trasa prowadziła przez miejsca pamięci o ofiarach zbrodni. Niesiono między innymi flagi z kirem i transparenty z nazwami miejscowości: Wołynia i Galicji Wschodniej, w których UPA przeprowadzała antypolskie zbrodnie.

Ostatnim punktem uroczystości była msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie modlono się za zamordowanych. W katerze została także odsłonięta tablica upamiętniająca tamte tragiczne wydarzenia.

W liście do uczestników uroczystości, biskup polowy Wojska Polskiego - generał Józef Guzdek nazwał zdarzenia z Wołynia i Galicji Wschodniej jednym z największych ludobójstw. W Rzezi Wołyńskiej w latach 1943- 1944 ukraińscy nacjonaliści wymordowali na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej dziesiątki tysięcy Polaków. Według części badaczy zginęło nawet około 200 tysięcy.

W 2016 roku Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Relacja Grzegorza Maciaka [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty