Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że w czwartek egzaminy odbyły się we wszystkich szkołach. 350 tysięcy uczniów z całego kraju pisało matematyczno-przyrodniczą część egzaminów gimnazjalnych.
Podczas konferencji prasowej Anna Zalewska dziękowała za pomoc w przeprowadzeniu i nadzorowaniu egzaminów.
- Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy wolontariuszom, którzy są przy egzaminach. Chcemy powiedzieć, że przyrastają nam liczby wolontariuszy - w tej chwili to już jest 8 tysięcy - mówiła minister Zalewska.
Podkreśliła jednak, że na egzaminy z języków obcych potrzeba więcej komisji i zespołów nadzorujących. Szefowa MEN powiedziała, że resort jest gotowy na jutrzejsze egzaminy językowe w gimnazjach i rozpoczynające się w poniedziałek egzaminy ósmoklasisty.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreślił, że egzaminy przebiegają spokojnie miedzy innymi dzięki osobom, które zasiliły szeregi komisji egzaminacyjnych.
- Dołączę się do podziękowań dla wszystkich osób, które zgłosiły się do pracy w zespołach nadzorujących, wszystkich kuratorów, dyrektorów szkół - mówił Marcin Smolik.
Dodał, że stanęli oni na wysokości zadania i egzamin jest zorganizowany i przebiega spokojnie.
Szef CKE zapowiedział, że uczniowie z trzech szkół, gdzie nie odbył się egzamin z historii i WOS-u, oraz jednej, gdzie nie było też egzaminu z języka polskiego, będą zdawali egzamin w terminie dodatkowym - od 3 do 5 czerwca.
- Natomiast w interesie nas wszystkich jest, aby wszyscy przystąpili do egzaminów w terminie głównym - kwietniowym - podkreślił Marcin Smolik.
Mimo trwającego strajku nauczycieli, egzaminy w części humanistycznej w środę odbyły się bez zakłóceń, z wyjątkiem trzech szkół.
W związku z reformą edukacji i likwidacją gimnazjów to ostatni egzamin gimnazjalny.