Rozpoczyna się budowa mostu pontonowego na Wiśle i zastępczego rurociągu do odprowadzania ścieków. Po jego ukończeniu będzie można zaprzestać zrzutu ścieków do rzeki. Przeprawa ma być gotowa we wtorek.
Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że dziś mają być prowadzone rozmowy z dostawcami rurociągów oraz wysokowydajnych pomp. - Będziemy rozmawiać z tymi podmiotami tak, żeby wybrać optymalne rozwiązanie, które spowoduje, że będziemy mogli bezproblemowo przesyłać ścieki rurociągiem powierzchniowym, rezerwowym do momentu, kiedy zasadnicza awaria głównego rurociągu nie zostanie usunięta - tłumaczy Woś.
Spada ilość tlenu w Wiśle na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. - Stan wody w rzece zanieczyszczonej przez zrzut ścieków z uszkodzonych kolektorów oczyszczalni "Czajka" jest stale monitorowany - mówi rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. - Rośnie natomiast azot amonowy. Kiedy rosną związki azotu, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy organizmy, które żyją za pomocą tlenu, zaczynają odczuwać pierwsze skutki.
Jak podkreśla rzeczniczka inspektoratu, od miejsca zrzutu nieczystości do rzeki i w górę nurtu należy unikać kontaktu z wodą.
Od środy, po rozszczelnieniu dwóch rurociągów doprowadzających ścieki do oczyszczalni Czajka, nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy spływają wprost do Wisły. W budowie mostu, który będzie się składał z 80 elementów, brać ma udział 170 żołnierzy z czterech jednostek inżynieryjnych - z Inowrocławia, Chełmna, Kazunia i Dęblina oraz 80 jednostek sprzętu.