Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
W piątek Senat zajmie się uchwaloną przez Sejm ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Ma to być jedyny punkt posiedzenia. Poinformowali o tym podczas briefingu wicemarszałkowie izby.

Obrady rozpoczną się o godzinie 15:00. Dzień wcześniej - w czwartek - ustawą zajmą się senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia. Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że prace nad ustawą już się rozpoczęły i jest ona opiniowana.

- Zamówiliśmy także dodatkowe ekspertyzy związane z tym projektem i zwołane jest już wspólne posiedzenie komisji zdrowia. Tutaj z panią przewodniczącą w uzgodnionym terminie i komisji ustawodawczej na najbliższy czwartek, gdzie będziemy chcieli wtedy rozpocząć i zakończyć pracę nad tym projektem - poinformował Kwiatkowski.

Zadowolony z podjętych decyzji jest senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Jak powiedział dziennikarzom, sprawa dotycząca koronawirusa jest "niezwykle ważna, a potencjalny stopień zagrożenia jest wysoki".

- Stąd opinia publiczna oczekuje na stosowne rozwiązania prawne, aby móc w sposób skuteczny przeciwstawiać się ewentualnej epidemii koronawirusa w Polsce. Także cieszę się, że po takim jakimś zawahaniu się, nie wiem u pana marszałka Grodzkiego coś się przełamało, ponieważ w mediach już pojawiały się informacje, że komisje mają się odbyć w przyszłym tygodniu - podkreślał Jan Maria Jackowski.

Ustawa w sprawie koronawirusa przewiduje miedzy innymi, że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. Zapisano w niej też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Ustawa zakłada również - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły - możliwość przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie dłuższego niż czternastodniowy.
Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że prace nad ustawą już się rozpoczęły i jest ona opiniowana.
Zadowolony z podjętych decyzji jest senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty