Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Prace Sejmu nad specjalną ustawą o koronawirusie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Prace Sejmu nad specjalną ustawą o koronawirusie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Epidemie są nieprzewidywalne, dlatego są potrzebne dodatkowe narzędzia, które będą uruchomione na wypadek masowej zachorowalności - mówił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dr n. med. Paweł Grzesiowski, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.
W ten sposób komentował prace Sejmu nad specjalną ustawą o koronawirusie. Jak mówił, ramy tego, jak postępować w przypadku epidemii nakreśliła ustawa o chorobach zakaźnych z 2008 roku. Jednak to nie wystarcza. I na takie zapotrzebowanie odpowiada dokument, który był procedowany w parlamencie. Ostatecznie Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Dokument miałby odpowiadać na takie potrzeby, czyli właśnie na sytuację nadzwyczajną, gdzie dziennie mamy kilkuset chorych i gdzie trzeba będzie uruchamiać nie 50-100 łóżek w kraju, ale tysiąc lub więcej - powiedział dr n. med. Grzesiowski.

Grzesiowski dodawał, że na razie w Polsce nie ma powodów do paniki, ale warto się przygotować na każdy scenariusz.

- Nie mamy możliwości, tak jak w Chinach, zbudowania w tydzień szpitala, natomiast możemy adoptować na cele szpitalne inne budynki, dobrze zorganizowane, pilnowane. Nie wszyscy pacjenci są w szpitalu tylko dlatego, że muszą mieć pomoc medyczną, ale jest też kwarantanna - tłumaczy dr n. med. Paweł Grzesiowski.

W Polsce do tej pory nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. Podejrzewany jest u 121 osób. W naszym regionie u czterech. Dwie z nich przebywają w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie, kolejne dwie w Koszalinie.
Mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.
Grzesiowski dodawał, że na razie w Polsce nie ma powodów do paniki, ale warto się przygotować na każdy scenariusz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty