Polska aktywnie zaangażowała się między innymi w pomoc włoskim szpitalom oraz wsparcie w powrocie do domu obywateli ponad 30 państw na świecie - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W marcu i kwietniu, wspólnie z kancelarią premiera i PLL LOT, MSZ przeprowadził akcję #LotDoDomu. W jej ramach do kraju wróciło ponad 55 tysięcy Polaków, a także ponad dwa tysiące obywateli innych państw UE, USA, Japonii, Kanady, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji i Korei Południowej.
MSZ przypomina również, że w ubiegłym tygodniu z Warszawy wyjechał transport ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia. Decyzją polskiego rządu 20 tysięcy litrów środków dezynfekujących, wyprodukowanych i przekazanych przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A., trafi do placówek medycznych w Wenecji Euganejskiej w północnych Włoszech i do szpitala w San Marino. Ministerstwo spraw zagranicznych, mając na uwadze rolę strażaków w zwalczaniu epidemii, podjęło decyzję o przeznaczeniu 1,2 miliona złotych na wsparcie służb pożarniczych w Gruzji i na Ukrainie.
W walkę z epidemią włącza się również Polonia oraz placówki dyplomatyczne. Wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej we Fryburgu Bryzgowijskim pełnią dyżury kryzysowego poradnictwa, nauczyciele z polskich szkół w Czechach szyją maseczki.
Instytut Polski w Bukareszcie poprzez akcję #PomagajNieCzekaj zachęca do pomocy osobom starszym w czasie pandemii. Polskie placówki wspierają także osoby przebywające w domu i oferują bogatą ofertę kulturalną online, umożliwiającą poznanie polskiej kultury i sztuki.