Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Pandemia koronawirusa w Europie wyraźnie zwolniła - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.
W czasie wideokonferencji prasowej przedstawiciele WHO podkreślali, że mimo optymistycznych danych i znoszenia restrykcji, nadal należy ściśle przestrzegać wytycznych, w tym mycia rąk i zachowywania dystansu między ludźmi.

Dyrektor europejskiego biura WHO Hans Kluge mówił na konferencji w Kopenhadze, że wprowadzane w Europie obostrzenia przyniosły pozytywne rezultaty, a nowych zakażeń i zgonów jest coraz mniej. - Widzimy, że w Europie pandemia zwalnia. Rosja, Wielka Brytania i Hiszpania pozostają jednak w pierwszej dziesiątce państw na świecie w których w ostatniej dobie odnotowano najwięcej nowych zachorowań - dodał Kluge.

W całej Europie z powodu COVID-19 zmarło dotąd 160 tysięcy osób, a zachorowało 1,7 miliona. To niemal połowa przypadków na całym świecie. Według WHO, najgorsza na kontynencie sytuacja jest teraz na wschodzie Europy. Chodzi przede wszystkim o Rosję i Białoruś.

39 europejskich krajów znosi właśnie część restrykcji. Dyrektor biura WHO Hans Kluge zaapelował, aby nadal przestrzegać wszystkich zasad dystansu społecznego. - Mam trzy przesłania. Po pierwsze, nie czas na samozadowolenie. Bądźmy czujni. Po drugie, władze muszą słuchać obywateli i odpowiednio oraz na bieżąco reagować. Po trzecie, zachowujmy się odpowiedzialnie, bo historia tej pandemii zależy od każdego z nas - dodał.

Według danych amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło dotąd 298 tysięcy osób. Liczba zakażeń to prawie 4,5 miliona, z czego wyleczyć udało się 1 milion 600 tysięcy osób.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty