Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu utworzenie funduszu odbudowy po koronakryzysie przekraczającego bilion euro. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.
To więcej niż początkowe przymiarki Komisji, mówiące o funduszu w wysokości 320 miliardów euro. Wiceprzewodniczący Komisji powiedział, że propozycja Brukseli będzie hojniejsza niż ta przedstawiona przed kilkoma dniami przez Francję i Niemcy, zakładająca stworzenie funduszu w wysokości 500 miliardów euro. Komisja chce pożyczyć na rynkach finansowych ponad bilion euro, by później mogły z tego skorzystać unijne kraje.

- Oczywiście w tym przypadku mówimy o pożyczkach i grantach, ale to jest ten poziom ambicji o którym rozmawiamy - powiedział Valdis Dombrovskis.

Polska, jak mówił we wtorek minister do spraw europejskich Konrad Szymański, opowiada się za możliwie szerokim udziałem bezzwrotnych grantów.

- Myślę, że to stanowisko jest dziś większościowe w Radzie Europejskiej - podkreślił minister Szymański.

Dla Polski w tym funduszu kluczowe będą też zasady wydatkowania, czyli kryteria przyznawania funduszy. Warszawa popiera również ideę stworzenia funduszu na bazie zaciągniętych pożyczek na rynku.

Swoje propozycje Komisja Europejska przedstawi za tydzień i wtedy rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi. Oczekiwanie jest takie, by w przyszłym miesiącu doszło do porozumienia w tej sprawie, choć będzie to trudne z powodu dużych różnic zdań w Unii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty