Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mat. ourworldindata.org
Mat. ourworldindata.org
Szwecja odnotowuje najwyższą na świecie liczbę zgonów spowodowanych przez COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców. Tamtejsi eksperci są zdania, że wskaźnik śmiertelności w tym kraju może być błędnie obliczany.
Według serwisu statystycznego Uniwersytetu w Oxfordzie, w ujęciu ostatniego tygodnia wynosił on w Szwecji 6,25 i był najwyższym na świecie w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Polsce ten wskaźnik utrzymuje się na poziomie 0,47. Dane pochodzą z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell ma zastrzeżenia wobec zestawienia statystyk dotyczących śmiertelności z powodu koronawirusa w poszczególnych krajach.

- Bazowano na dziennych raportach zgonów. W Szwecji odnotowuje się od 4 do 140 zgonów dziennie. Oprócz tego niemal każdy kraj znajduje się w innej fazie epidemii. Ujęcie tego wskaźnika w perspektywie konkretnego tygodnia nie daje odpowiedzi na to, który z krajów lepiej radzi sobie ze skutkami epidemii - powiedział Tegnell.

Profesor statystyki Dan Hedlin z Uniwersytetu w Sztokholmie podkreśla, że wskaźnik śmiertelności dotyczy średniej w ujęciu tygodnia i nie może być podważony. Naukowiec wskazuje jednak, że metody raportowania zgonów nie są wszędzie jednakowe, dlatego dane mogą nie być reprezentatywne.

Bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 w Szwecji wzrósł w piątek do 3925.

Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty