Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę o godzinie 10.00 Senat wznowi posiedzenie.
Zgodnie z porządkiem obrad senatorowie mają zająć się między innymi prezydencką ustawą o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-56. Według przepisów mają oni otrzymać jednorazowe wsparcie, którego wysokość uzależniona jest od długości przymusowego pobytu.

Senat będzie też procedował nad rządową ustawą dotyczącą wsparcia służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Wprowadza ona dodatki motywacyjne w wysokości 1,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie dla funkcjonariuszy, którzy po 25 latach pracy zdecydują się pozostać w służbie zamiast przejść na emeryturę. Po przeszło 28 latach służby dodatek wzrośnie do 2,5 tysiąca złotych.

Poza tym izba wyższa zajmie się ustawą poselską, która likwiduje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, a jego zdania przekazuje Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest odbiurokratyzowanie procedur związanych z finansowaniem tego rodzaju inwestycji. Senat ma także rozpatrzyć rządową nowelizację prawa o ruchu drogowym, która zwalnia kierowców z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Porządek posiedzenia Senatu zostanie też uzupełniony o projekt rezolucji w sprawie sytuacji na Białorusi. Jego pierwsze czytanie odbędzie się rano, o 9.15, na wspólnym posiedzeniu senackich komisji spraw zagranicznych i UE oraz ustawodawczej. W dokumencie Senat apeluje do rządu Białorusi o zaprzestanie represji i uwolnienie osób zatrzymanych po wyborach prezydenckich w tym kraju. Zwraca się również do Unii Europejskiej o adekwatne zainteresowanie sytuacją.

Na posiedzeniu, które potrwa do czwartku Senat rozpatrzy w sumie kilkanaście ustaw, wysłucha też informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2019 roku i ministra spraw wewnętrznych i administracji o zatrzymaniach z 7 i 8 sierpnia tego roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty