Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Parlament Europejski opowiedział się za zwiększeniem redukcji emisji CO2 z 40 do 60 procent w 2030 roku. To więcej niż proponuje Komisja Europejska, według której redukcja powinna wynieść do 55 procent.
Europosłowie przyjęli poprawki do prawa klimatycznego, wyniki głosowania nad całością prawa zostaną opublikowane w czwartek rano. Takie stanowisko Parlamentu Europejskiego zostało przyjęte głosami przede wszystkim socjalistów, zielonych i komunistów, oraz większości liberałów. Przeciwni byli wszyscy konserwatyści.

Chadecy, którzy są największą grupą w Europarlamencie, byli w zdecydowanej większości przeciwko. W głosowaniu nad całością prawa klimatycznego chadecy zamierzają się wstrzymać od głosu, ale - jak się przewiduje - raczej nie wpłynie to na wynik głosowania i zostanie przyjęte stanowisko Parlamentu Europejskiego dotyczące zwiększenia redukcji emisji CO2.

Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu, sprzeciwia się podwyższaniu celu. Już i tak pułap 55 procent jest bardzo trudny do zrealizowana i będzie się wiązał z dużymi kosztami. Prace nad prawem klimatycznym nie kończą się wraz z tym głosowaniem w Parlamencie Europejskim. To będzie stanowisko europosłów do negocjacji z krajami członkowskimi w sprawie ostatecznego kształtu prawa klimatycznego.

Jeśli chodzi o głosowanie poprawek, to za zwiększeniem redukcji emisji CO2 do 60 procent było sześcioro europosłów z Platformy Obywatelskiej - Magdalena Adamowicz, Danuta Huebner, Elżbieta Łukacijewska, Janina Ochojska i Róża Thun, oraz Tomasz Frankowski. Z grupy socjalistów za tym celem głosowało piątka deputowanych - Marek Balt, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki, oraz Leszek Miller. Z frakcji zielonych na "tak" zagłosowała Sylwia Spurek. Pozostali europosłowie z Platformy Obywatelskiej byli przeciwko, podobnie jak wszyscy deputowani z PSL. Przeciwko podwyższaniu celu redukcyjnego głosowali wszyscy europosłowie Zjednoczonej Prawicy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty