Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm w czasie jednodniowego posiedzenia, m.in. wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłoszono dwie kandydatury - rekomendowaną przez Prawo i Sprawiedliwość senator niezależną Lidię Staroń oraz popieranego przez kluby i koła opozycyjne prawnika, doktora habilitowanego Marcina Wiącka.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Lidii Staroń.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

W porządku obrad jest też informacja rządu na temat wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania w formie środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.

Posłowie mają też rozpatrzyć w drugim czytaniu projekt uchwały Sejmu w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. W piątek Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła przez aklamację wspólny projekt, w którym wezwała Niemcy, inne kraje Unii Europejskiej i NATO do zablokowania budowy gazociągu. Powstał on na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Solidarnej Polski.

Sejm rozpocznie też prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe. Ma on uprościć rozliczenia VAT. Nowe rozwiązania mają między innymi zmniejszyć formalności oraz poprawić płynność finansową firm.

W zaplanowanym na godz. 13.30 bloku głosowań, posłowie zadecydują o poprawkach Senatu wniesionych do nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W myśl nowelizacji, od 1 lipca 2021 roku żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. Senat zaproponował do ustawy poprawki, które między innymi zakładają podwyższenie współczynników pracy.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złoży Zbigniew Ajchler. W ławach sejmowych zastąpi on posła Koalicji Obywatelskiej Kiliona Munyamę, który obejmie stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych i będzie zajmować się relacjami Unia Europejska-Afryka.
Relacja Małgorzaty Naukowicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty