Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. KWP Szczecin
Fot. KWP Szczecin
NATO i Unia Europejska zajmują się sprawą cyberataków w Polsce. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w przyszłym tygodniu możliwe jest spotkanie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej sprawie.
Informacja o atakach, których ofiarami są polscy urzędnicy trafiła też do europejskiego zespołu reagowania na incydenty komputerowe w unijnych instytucjach i agencjach.

Eksperci NATO - jak usłyszała brukselska korespondentka - współpracują z Polakami w tej sprawie. Badane są źródła pochodzenia cyberataku. Kwatera główna podkreśla, że oferuje wszelką pomoc sojusznikom w reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne. Ta sprawa będzie też jednym z tematów poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.

Polska swoją dokumentację dotyczącą ataków przekazała krajom członkowskim, Komisji Europejskiej, unijnemu korpusowi dyplomatycznemu i sojusznikom w NATO.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia widziała dokument, z którego wynika, że infrastruktura i modus operandi są charakterystyczne dla hakerów sponsorowanych przez Rosję. Wspomniane są operacje grupy "Ghostwriter" działającej na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Akcja dezinformacyjna odbywa się zgodnie ze strategią - "Hack, Leak, Falsify, Publish and Disturb, czyli polega na ataku hakerskim, przejmowaniu informacji, fałszowaniu, publikowaniu i wywoływaniu niepokoju.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty