Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / podex99 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / podex99 (CC0 domena publiczna)
Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński powiedział, że w ramach polskiego śledztwa w sprawie wojny w Ukrainie przesłuchano blisko tysiąc osób.
Jak dodaje rzecznik, ta liczba rośnie, bo cały czas spływają protokoły przesłuchań z całego kraju. Polska prokuratura wszczęła śledztwo w spawie wojny w Ukrainie na początku marca.

Rzecznik Prokuratury Krajowej mówił, że istnieje międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzi Polska, Ukraina i Litwa, i który prowadzi postępowanie w sprawie wojny. "Każda prokuratura danego kraju prowadzi własne postępowanie dotyczące zbrodni wojennych na Ukrainie. Natomiast został powołany międzynarodowy zespół śledczy, który obejmuje te postępowania w celu koordynacji tych działań.

Tak więc z prawnego punktu widzenia mamy trzy odrębne postępowania połączone w ramach zespołu polsko-litewsko-ukraińskiego. Natomiast odrębnym postępowaniem jest postępowanie prowadzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym" - mówił Łukasz Łapczyński.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski w wywiadzie dla polskatimes.pl powiedział, że Polska ma istotne zeznania i potwierdzające je dowody na to, że na terenie Ukrainy dochodzi do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Dariusz Barski dodał, że Ukraina zwróciła się do Polski o pomoc w dokumentowaniu zbrodni w Buczy. "Na miejsce zbrodni pojadą polscy biegli, m.in. patomorfolodzy i specjaliści z zakresu balistyki" -mówił Prokurator Krajowy.

Łukasz Łapczyński powiedział, że osoby, które są świadkami zdarzeń na Ukrainie mogą się zgłaszać telefonicznie do Prokuratury Krajowej.

"Na stronie Prokuratury Krajowej informowaliśmy o całodobowej infolinii, pod którą określone osoby, które mają wiedzę na temat zdarzeń na Ukrainie mogą się kontaktować. Tam uzyskają niezbędną informację odnośnie tego, gdzie się należy zgłosić, z kim należy się skontaktować" - mówi Łukasz Łapczyński. I dodaje, że przesłuchania świadków realizowane są w miejscu dogodnym dla uchodźcy, a prokuratura bierze pod uwagę sytuację osobistą, w jakiej aktualnie znajduje się świadek.

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z wnioskiem i apelem o podjęcie śledztwa w sprawie działań Rosji na Ukrainie zwróciło się 41 państw, w tym Polska. Trybunał wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.

Dzień wcześniej śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej wszczęła polska prokuratura. O postępowanie w tej sprawie do polskiego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zwróciła się ukraińska Prokurator Generalna Iryna Wenediktowa.
Rzecznik Prokuratury Krajowej mówił, że istnieje międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzi Polska, Ukraina i Litwa i który prowadzi postępowanie w sprawie wojny.
Łukasz Łapczyński powiedział, że osoby, które są świadkami zdarzeń na Ukrainie mogą się zgłaszać telefonicznie do Prokuratury Krajowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty