Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Wiceszefowa GIOŚ mówiła podczas konferencji prasowej, że martwe ryby znaleziono w województwach dolnośląskim i lubuskim. źródło: https://twitter.com/PL_GIOS
Wiceszefowa GIOŚ mówiła podczas konferencji prasowej, że martwe ryby znaleziono w województwach dolnośląskim i lubuskim. źródło: https://twitter.com/PL_GIOS
Zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Magda Gosk powiedziała, że instytucja bada, dlaczego w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. W prace zaangażowano też wojewódzkie inspektoraty, Wody Polskie i samorządy.
W obserwacji wód Odry wykorzystywane są również bezzałogowe statki powietrzne. Wiceszefowa GIOŚ powiedziała podczas konferencji prasowej, że martwe ryby znaleziono w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Dodała, że w próbkach wody zbadanych w Centralnym Laboratorium Badawczym stwierdzono podwyższone pH, natlenienie i przewodność. Magdalena Gosk dodała, że obecnie w Odrze na terenie żadnego z województw nie występuje już mezytylen, o którym donoszono wcześniej.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że trwa wyławianie śniętych ryb z Odry w okolicach Cigacic i Głogowa. Proces zakończono w okolicach Oławy, gdzie zebrano aż pięć ton martwych ryb. Służby badają, co może być przyczyną zatrucia zwierząt. Przemysław Daca wskazał na niesprzyjające okoliczności: niski poziom wód w rzekach i wysoką temperaturę.

Jak mówił w takich warunkach wystarczy niewielka ilość ścieku lub szamba, aby doszło do katastrofy ekologicznej. Szef Wód Polskich dodał, że w Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego znaleziono tylko kilka padłych ryb, więc można przypuszczać, że zanieczyszczenie dalszych odcinków rzeki nie będzie groźne.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w środowisku w związku z pogorszeniem jakości wody i spowodowaniem zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach. Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaapelowały w komunikacie do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej.

"Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli" - napisano.

Do czasu wyjaśnienia przyczyn zjawiska nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze i przygotowywania z nich posiłków.
Zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Magda Gosk powiedziała, że w próbkach wody zbadanych w Centralnym Laboratorium Badawczym stwierdzono podwyższone pH, natlenienie i przewodność. Magdalena Gosk dodała, że obecnie w Odrze na terenie żadnego z województw nie występuje już mezytylen, o którym donoszono wcześniej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty