Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Fot. © European Union 2020 - Source: EP
W Brukseli w niedzielę po południu spotkanie ambasadorów poświęcone dostawom amunicji dla Ukrainy. Polityczna zgoda na przekazanie pocisków zapadła w ubiegłym tygodniu na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony w Sztokholmie, ale do ustalenia pozostaje wiele szczegółów. Plan ma trafić do zatwierdzenia na jutrzejsze spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych unijnych krajów lub na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt z udziałem europejskich przywódców.
Plan przygotowany przez Komisję został w ostatnich dniach zmieniony i usunięte zostały zapisy wywołujące różnice zdań.

"Poziom propozycji został obniżony” - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Nie ma na przykład zobowiązania na piśmie o pilnym przekazaniu Ukrainie miliona pocisków. Nierozstrzygnięta jest też kwestia wspólnych zakupów amunicji po opróżnieniu magazynów w krajach członkowskich.

Polska uważa, że trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie Ukrainy i jeśli europejski potencjał okaże się nie wystarczający, należy składać zamówienia w państwach spoza Unii.

Polska chce też wzmocnienia Europejskiej Agencji Obrony, która w imieniu państw członkowskich miałaby przeprowadzać przyspieszoną procedurę dotyczącą umową na produkcję i dostawy różnego rodzaju amunicji.

Nierozstrzygnięta jest również kwestia zwiększania Europejskiego Funduszu Pokojowego o kolejne 3,5 miliarda euro z którego finansowane są obecnie dostawy sprzętu na Ukrainę.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty