Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Administracja Joe Bidena po cichu wznawia deportacje do Rosji - informują czołowe media w Stanach Zjednoczonych. To zmiana stanowiska przyjętego po inwazji Rosji na Ukrainę nieco ponad rok temu, kiedy takie odsyłania zostały zawieszone.
Środowiska pomagające takim imigrantom były zaskoczone, gdy młody Rosjanin, który przybył do USA uciekając przed wysiłkami Władimira Putina mającymi na celu mobilizację obywateli do walki na Ukrainie, został niespodziewanie deportowany z powrotem do Rosji. Był jednym z kilku rosyjskich uchodźców ubiegających się o azyl, z których wielu przedostało się do USA w zeszłym roku, a teraz boją się, że tutejszy rząd zwróci ich Moskwie, gdzie grozi im więzienie lub zostanie szybko wysłanym na linię frontu.

Urząd Imigracyjny w odpowiedzi informuje, że przeprowadza deportacje do różnych krajów w tym do Rosji zgodnie z obowiązującym amerykańskim prawem. Zdaniem mediów to zmiana stanowiska Białego Domu, który nie ustosunkował się jeszcze do sprawy.

Wcześniej imigranci z Rosji, którzy uciekali za ocean przed putinowską mobilizacją ubiegali się o azyl i z tego powodu byli czasowo chronieni przed odesłaniem. Ostatnie wydarzenia wprowadziły popłoch wśród rosyjskich imigrantów. Nie mają oni możliwości wyboru. W prośbach rosyjskich o azyl amerykańscy urzędnicy imigracyjni mieli orzekać, że obawa przed poborem do wojska nie spełnia kryteriów określenia ’’wiarygodnego strachu”. Nie pomogły w tych przypadkach apelacje do sędziego imigracyjnego, który podtrzymywał takie stanowisko.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty