Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Nie żyje uprowadzony przez Hamas 76-letni Alex Dancyg - poinformowała izraelska armia, a także izraelska organizacja społeczna, Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych. Informacje te potwierdził polski MSZ.
Dancyg, z zawodu historyk, miał polskie i izraelskie obywatelstwo.

7 października 2023 roku Alex Dancyg został uprowadzony przez terrorystów z organizacji Hamas z kibucu Nir Oz, w którym mieszkał. W listopadzie izraelskie media informowały, że Dancyg żyje, a jego stan jest dobry. Potwierdzała to wówczas jego rodzina, powołując się na relację zwolnionej zakładniczki. 10 marca bieżącego roku Hamas poinformował o śmierci historyka, ale wtedy doniesień tych nie potwierdziły izraelskie służby.

Alex Dancyg miał polskie i izraelskie korzenie. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Od 1990 roku prowadził kursy dla przewodników, opiekujących się grupami Izraelczyków przyjeżdżających do Polski. Aktywnie działał na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Sam o sobie mówił "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

Urodził się w 1948 roku w Warszawie. Większość rodziny jego ojca zginęła w trakcie Holokaustu. Mając dziewięć lat, wyjechał z rodzicami i siostrą do Izraela i zamieszkał w kibucu Nir Oz, położonym w zachodniej części pustyni Negev. W Izraelu skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Należał do lewicującej młodzieżowej organizacji Ha-Szomer Ha-Cair. Brał udział w kilku kolejnych wojnach, prowadzonych przez Izrael. W kibucu był specjalistą od nawadniania pól.

W 1999 roku powstał poświęcony Alexowi Dancygowi dokumentalny film biograficzny "Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev" w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego. W 2012 roku ukazał się poświęcony mu reportaż Polskiego Radia "Podwójna tożsamość".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty