Radio Szczecin » Region »

Światowej klasy specjalista odchodzi z US. "Dłużej nie chciałem tego tolerować"

Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Szacunek i uznanie ma w całej Polsce, a nawet na świecie, ale na Uniwersytecie Szczecińskim utrudniano mu pracę. Młody, ambitny naukowiec dr hab. Paweł Cięszczyk opuszcza szczecińską uczelnię, bo blokowała jego rozwój.
Najpierw władze Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia odebrały mu kierownictwo nad Centrum Badań Strukturalno - Funkcjonalnych Człowieka, które sam stworzył.

Niedawno uniemożliwiły mu ubieganie się o tytuł naukowy profesora. Tym samym Paweł Cięszczyk zmuszony był zatrudnić się gdzie indziej. Bez problemu znalazł pracę w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Pod jego egidą powstał program profilaktyki urazowej dla żołnierzy. Na swoim koncie ma ponad 160 publikacji, otrzymał nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla. Z kolei w tym roku dostał blisko pół miliona złotych na swoje badania od Narodowego Centrum Nauki, był to największy grant wśród naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kolejnym krokiem w jego karierze naukowej miało być uzyskanie tytułu profesora. Jak mówi najpierw władze wydziału dały mu na to zgodę, a później się z niej wycofały. To był moment decydujący o rozstaniu się z Uniwersytetem Szczecińskim.

- Dłużej nie chciałem tego tolerować. To było największym przyczynkiem do tego, że odchodzę ze Szczecina, bo zostając tu nie mógłbym rozwijać swojej dalszej kariery naukowej - tłumaczy Cięszczyk.

To wielka strata dla środowiska akademickiego w Szczecinie - tak komentują to inni naukowcy. Profesorowie w całej Polsce mówią jednym głosem "takiego pracownika można pozazdrościć".

Świadczy o tym fakt, że Paweł Cięszczyk bez problemu znalazł pracę w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. - Myślę, że pan Cięszczyk znalazłby pracę wszędzie. To światowej sławy naukowiec i genetyk. Dziwię się, że uczelnia wypuszcza światowej klasy specjalistę - mówi dr n. med. Grzegorz Trybek z PUM-u.

Profesor Adam Maszczyk z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach dodaje, że naukowiec ze Szczecina to elita akademicka w Polsce. - Mogę o nim mówić w samych superlatywach - podkreśla Maszczyk.

- Liczba publikacji naukowych Pawła Cięszczyka mówi sama za siebie - dodaje profesor Maciej Pawlak z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. - Bardzo zdolny człowiek i doskonały organizator. Wystarczy wrzucić jego nazwisko do wiarygodnej bazy medycznej i zobaczyć, jak często pojawia się tam jego nazwisko.

Wraz z Pawłem Cięszczykiem z Uniwersytetu Szczecińskiego na uczelnie do Gdańska odchodzi dwóch naukowców. Dziekanem Wydziału Kultury Fizycznej jest Jerzy Eider, który swoją prace habilitacyjną pisał na uczelni w Białorusi i dopuścił się plagiatu. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy pytania w sprawie odejścia Pawła Cięszczyka z Uniwersytetu Szczecińskiego do rzeczniczki uczelni Julii Poświatowskiej. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi.
Relacja Kamila Nieradki.
Relacja Kamila Nieradki.
Szczecin

Dodaj komentarz 9 komentarzy

Tak to jest w nauce, że naukowcy są światowej klasy, w swojej dziedzinie, a słuchacze pierwszy raz stykają się z ich nazwiskiem m.in. w kontekście takiego artykułu.
Z drugiej strony, jak można tolerować, aby dziekanem była osoba, o której Radio Szczecin informowało, że dopuściła się oszustwa (Zespół do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich przy resorcie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oświadczył, że ten pan złożył fałszywe oświadczenie).
Swoją drogą, w inwentarzu archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej, dot. Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinie, znajduje się teczka kandydata na tajnego współpracownika osoby, która ma takie same imię, nazwisko, rok urodzenia i miejsce urodzenia, więc chyba ten pan słynie nie tylko ze sprawy plagiatu i białoruskiej habilitacji ;)
A może wystarczyło zapisać się do jedynie słusznej i sprawiedliwej parti w "wolnej" Polsce ?
Czy wynika to z tego, że na szczecińskich uczelniach bardzo aktywni i zdolni są tępieni bo stawiają w złym świetle obijającą się i cieszącą z wygód większość? Wszyscy po prostu mają być jednakowo mierni by nie wzrastały wobec nich wymagania?
Dajcie człowieka, a my znajdziemy/stworzymy na niego papier w IPNie, po chrześcijańsku, z katolickim miłosierdziem.
Witam. Niestety papier i internet przyjmie wszytko. Każdy ma prawo pisać...szkoda tylko że historia pracy na US Pana Profesora Cieszyka jest tylko potwierdzona przez jego osobę. Zanim napiszecie cokolwiek zweryfikujcie jakim był pracownikiem na Wydziale. Wychowanek Pana Dziekana od samego początku. Jako student, pracownik US i Prodziekan ds. Nauki. Wszystko to Pan Cieszczyk osiągnął przez osobę Pana Dziekana. Niestety Panu Profesorowi Cieszczykowi z czemu uderzyła woda sodowa do głowy...i miał zamiar z uczelni praktycznej kształcących wspaniałych sportowców i nauczycieli, zrobić Uczelnie Naukową... i zwolnienic 80% kadry naukowej (wybitni trenerzy i praktycy sportu). Pan Cieszczyk ma wykrztalcenie z kultury fizycznej wiec pisanie, że jest to światowej klasy naukowiec jest błędem GDY nie mona go porównywać do Genetyków, którzy zjedzą go żywcem . A publikacje naukowe w licznej liczbie...opiera się na dopisywaniu do publikacji...
Pan Profesor Cieszczyk ubiegał się o stołek Pana Dziekana w wyborach w czerwcu i w sprytny sposób zapraszał do swojego pokoju pracowników i obiecał ,,złote góry " nowe komputery podniesienie pensji itp. Nie pomogło to i Pan Profesor Cieszczyk nawet nie złożył swojej kandydatury do wyborów... Rektor US nie udziela żadnemu procownikowi na całej uczelni zgody na prace w innej uczelni. Żadnemu. Dlatego tez Pan Cieszczyk wiedząc jaką ma sytuacje na szczecińskiej uczeni, sam zrezygnował i poszedł do AWF Gdańsk, gdzie pracował JUŻ KILKA DOBRYCH LAT ( jako drugie miejsce pracy). Ale i tam z biegiem czasu poznają się na Profesorze Cieszczyku i że po trupach będzie dążył do osiągnięcia sukcesu naukowego....reasumując. zanim cokolwiek napiszecie sprawdźcie dokładnie cala historie, zanim przestawicie ją publicznie.
Hahahaha "światowej sławy specjalista"... Wow! Musi być na prawdę wybitny, bo jeszcze kilka lat temu był zwykłym wykładowcom od łyżworolek i statystyki (sam miałem z nim zajęcia). Jeśli jest takim genetykiem jak wrotkarzem, to nie dziwię się, że US się go pozbył.
* wykładowcą
Nic lepiej nie oddaje ducha i tej chwili, jak komentarze pod materiałem dotyczącym rezygnacji z pracy w Szczecinie trzech profesorów. Mogli zbudować szkołę w Szczecinie. Zrobią to w Gdańsku. Powodzenia! Jest problem? Jest!
...jeśli prawdą jest to , co napisał Pan Dziekan w cytowanym piśmie, to niestety miał rację - podstawowym miejscem pracy p. Cięszczyka był US, więc wszelkie publikacje, jakie zostały napisane we współpracy z naukowcami z Gdańska - powinny być afiliowane przez autora na US.
Z drugiej strony - jak nisko trzeba upaść, aby takie brudy prać w Polskim Radio. Ciekawe kiedy Uczelnia Gdańska stanie się za "ciasna" dla naukowców z US;) pozostała dwójka, o której jest mowa, podobno też wcześniej zmieniała wydziały, z jakich powodów?

Region

20 lat Polski w NATO. Goście "RSnW" komentują20 lat Polski w NATO. Goście "RSnW" komentująDużo udało się osiągnąć - oceniają goście 'Radio Szczecin na Wieczór' przy okazji 20. rocznicy obecności Polski w NATO.» więcej Karsibory nie kursują. Ruch skierowany na BielikiKarsibory nie kursują. Ruch skierowany na BielikiNie działa przeprawa Świnoujście-Centrum. Wszyscy kierowani są na Bieliki - informuje słuchacz.» więcej Zmiany w szczecińskim magistracieZmiany w szczecińskim magistracieOd poniedziałku w szczecińskim Urzędzie Miasta powstaną trzy nowe wydziały i dwa biura. Jak tłumaczą urzędnicy, wszystko po to, żeby było prościej i sprawniej.» więcej Radni za ratowaniem kołobrzeskiego zabytku. W tle spór politycznyRadni za ratowaniem kołobrzeskiego zabytku. W tle spór politycznyWładze Kołobrzegu otrzymały zielone światło do zakupu Baszty Lontowej. Zabytek od lat znajduje się w prywatnych rękach i niszczeje.» więcej Wtorek w Radio Szczecin News [WIDEO]Wtorek w Radio Szczecin News [WIDEO]Kary za napad na taksówkarza ze Świnoujścia, prokuratura przesłuchuje pasażerów OLT Express, bank mleka kobiecego bije rekordy popularności - o tym w #RSNews.» więcej Nowa droga z Wołczkowa. Propozycja numer osiemNowa droga z Wołczkowa. Propozycja numer osiemJuż ósmą propozycję nowej drogi wysłały władze Dobrej Szczecińskiej do wojska. Ma prowadzić od ulicy Lipowej w Wołczkowie do hali Netto Areny, ale zanim powstanie musi być zgoda, co do jej przebiegu - tak mówiła wójt gminy w 'Samorządowej ...» więcej Spór o nabrzeże u stóp Wałów Chrobrego. Sąd uchylił zakaz [WIDEO, ZDJĘCIA]Spór o nabrzeże u stóp Wałów Chrobrego. Sąd uchylił zakaz [WIDEO, ZDJĘCIA]Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił zakaz, który w ubiegłym roku na spółkę, nałożył Sąd Rejonowy. Z wnioskiem o zakaz działalności wystąpił Urząd Miasta w Szczecinie, który dąży do przejęcia nabrzeża. Tymczasem Polska Żegluga Morska, która ...» więcej Niemcy: Niecałe trzy lata za podcięcie gardła. Czy odpowiedzą przed sądem w Polsce?Niemcy: Niecałe trzy lata za podcięcie gardła. Czy odpowiedzą przed sądem w Polsce?Sprawcy napadu na taksówkarza ze Świnoujścia, mimo toczącego się śledztwa przez goleniowską prokuraturę, mogą nie stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości - mówi Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.» więcej Minister Ziobro o uchyleniu immunitetu siedmiu sędziom i prokuratorom PRLMinister Ziobro o uchyleniu immunitetu siedmiu sędziom i prokuratorom PRLMinister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że przygotowano wniosek o uchylenie immunitetu siedmiu sędziom i prokuratorom, którzy orzekali w okresie PRL-u.» więcej Szpital w Zdrojach otwarty dla odwiedzającychSzpital w Zdrojach otwarty dla odwiedzającychPo kilkutygodniowej przerwie szpital w Zdrojach znosi zakaz odwiedzin. Od wtorku można bez problemu składać wizyty chorym na oddziałach.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wyniki badań w tym zakresie zaprezentowano we wtorek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Prognozę przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ponad 120 noworodków skorzystało już z pokarmu zgromadzonego w Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kampanię informacyjną Nowej Piątki rozpoczyna Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ponad 600 biegaczy stanęło na starcie kołobrzeskiego Biegu Zaślubin. Mieli do pokonania trasę o dystansie 15 kilometrów. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
W szczecińskim Centrum Handlowym Galaxy mistrzyni świata w warcabach Natalia Sadowska grała w nie z kilkoma przeciwnikami naraz. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Była to już trzecia edycja Pyrzyckiej Szybkiej Dychy. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.