Radio Szczecin » Region »

Światowej klasy specjalista odchodzi z US. "Dłużej nie chciałem tego tolerować"

Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Szacunek i uznanie ma w całej Polsce, a nawet na świecie, ale na Uniwersytecie Szczecińskim utrudniano mu pracę. Młody, ambitny naukowiec dr hab. Paweł Cięszczyk opuszcza szczecińską uczelnię, bo blokowała jego rozwój.
Najpierw władze Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia odebrały mu kierownictwo nad Centrum Badań Strukturalno - Funkcjonalnych Człowieka, które sam stworzył.

Niedawno uniemożliwiły mu ubieganie się o tytuł naukowy profesora. Tym samym Paweł Cięszczyk zmuszony był zatrudnić się gdzie indziej. Bez problemu znalazł pracę w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Dr hab. Paweł Cięszczyk zajmuje się genetyką w sporcie. Stworzył najnowsze w Polsce centrum badań w Szczecinie, gdzie trenują m.in. szczecińscy olimpijczycy. Pod jego egidą powstał program profilaktyki urazowej dla żołnierzy. Na swoim koncie ma ponad 160 publikacji, otrzymał nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla. Z kolei w tym roku dostał blisko pół miliona złotych na swoje badania od Narodowego Centrum Nauki, był to największy grant wśród naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kolejnym krokiem w jego karierze naukowej miało być uzyskanie tytułu profesora. Jak mówi najpierw władze wydziału dały mu na to zgodę, a później się z niej wycofały. To był moment decydujący o rozstaniu się z Uniwersytetem Szczecińskim.

- Dłużej nie chciałem tego tolerować. To było największym przyczynkiem do tego, że odchodzę ze Szczecina, bo zostając tu nie mógłbym rozwijać swojej dalszej kariery naukowej - tłumaczy Cięszczyk.

To wielka strata dla środowiska akademickiego w Szczecinie - tak komentują to inni naukowcy. Profesorowie w całej Polsce mówią jednym głosem "takiego pracownika można pozazdrościć".

Świadczy o tym fakt, że Paweł Cięszczyk bez problemu znalazł pracę w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. - Myślę, że pan Cięszczyk znalazłby pracę wszędzie. To światowej sławy naukowiec i genetyk. Dziwię się, że uczelnia wypuszcza światowej klasy specjalistę - mówi dr n. med. Grzegorz Trybek z PUM-u.

Profesor Adam Maszczyk z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach dodaje, że naukowiec ze Szczecina to elita akademicka w Polsce. - Mogę o nim mówić w samych superlatywach - podkreśla Maszczyk.

- Liczba publikacji naukowych Pawła Cięszczyka mówi sama za siebie - dodaje profesor Maciej Pawlak z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. - Bardzo zdolny człowiek i doskonały organizator. Wystarczy wrzucić jego nazwisko do wiarygodnej bazy medycznej i zobaczyć, jak często pojawia się tam jego nazwisko.

Wraz z Pawłem Cięszczykiem z Uniwersytetu Szczecińskiego na uczelnie do Gdańska odchodzi dwóch naukowców. Dziekanem Wydziału Kultury Fizycznej jest Jerzy Eider, który swoją prace habilitacyjną pisał na uczelni w Białorusi i dopuścił się plagiatu. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy pytania w sprawie odejścia Pawła Cięszczyka z Uniwersytetu Szczecińskiego do rzeczniczki uczelni Julii Poświatowskiej. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi.
Szczecin

Dodaj komentarz 9 komentarzy

Tak to jest w nauce, że naukowcy są światowej klasy, w swojej dziedzinie, a słuchacze pierwszy raz stykają się z ich nazwiskiem m.in. w kontekście takiego artykułu.
Z drugiej strony, jak można tolerować, aby dziekanem była osoba, o której Radio Szczecin informowało, że dopuściła się oszustwa (Zespół do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich przy resorcie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oświadczył, że ten pan złożył fałszywe oświadczenie).
Swoją drogą, w inwentarzu archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej, dot. Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinie, znajduje się teczka kandydata na tajnego współpracownika osoby, która ma takie same imię, nazwisko, rok urodzenia i miejsce urodzenia, więc chyba ten pan słynie nie tylko ze sprawy plagiatu i białoruskiej habilitacji ;)
A może wystarczyło zapisać się do jedynie słusznej i sprawiedliwej parti w "wolnej" Polsce ?
Czy wynika to z tego, że na szczecińskich uczelniach bardzo aktywni i zdolni są tępieni bo stawiają w złym świetle obijającą się i cieszącą z wygód większość? Wszyscy po prostu mają być jednakowo mierni by nie wzrastały wobec nich wymagania?
Dajcie człowieka, a my znajdziemy/stworzymy na niego papier w IPNie, po chrześcijańsku, z katolickim miłosierdziem.
Witam. Niestety papier i internet przyjmie wszytko. Każdy ma prawo pisać...szkoda tylko że historia pracy na US Pana Profesora Cieszyka jest tylko potwierdzona przez jego osobę. Zanim napiszecie cokolwiek zweryfikujcie jakim był pracownikiem na Wydziale. Wychowanek Pana Dziekana od samego początku. Jako student, pracownik US i Prodziekan ds. Nauki. Wszystko to Pan Cieszczyk osiągnął przez osobę Pana Dziekana. Niestety Panu Profesorowi Cieszczykowi z czemu uderzyła woda sodowa do głowy...i miał zamiar z uczelni praktycznej kształcących wspaniałych sportowców i nauczycieli, zrobić Uczelnie Naukową... i zwolnienic 80% kadry naukowej (wybitni trenerzy i praktycy sportu). Pan Cieszczyk ma wykrztalcenie z kultury fizycznej wiec pisanie, że jest to światowej klasy naukowiec jest błędem GDY nie mona go porównywać do Genetyków, którzy zjedzą go żywcem . A publikacje naukowe w licznej liczbie...opiera się na dopisywaniu do publikacji...
Pan Profesor Cieszczyk ubiegał się o stołek Pana Dziekana w wyborach w czerwcu i w sprytny sposób zapraszał do swojego pokoju pracowników i obiecał ,,złote góry " nowe komputery podniesienie pensji itp. Nie pomogło to i Pan Profesor Cieszczyk nawet nie złożył swojej kandydatury do wyborów... Rektor US nie udziela żadnemu procownikowi na całej uczelni zgody na prace w innej uczelni. Żadnemu. Dlatego tez Pan Cieszczyk wiedząc jaką ma sytuacje na szczecińskiej uczeni, sam zrezygnował i poszedł do AWF Gdańsk, gdzie pracował JUŻ KILKA DOBRYCH LAT ( jako drugie miejsce pracy). Ale i tam z biegiem czasu poznają się na Profesorze Cieszczyku i że po trupach będzie dążył do osiągnięcia sukcesu naukowego....reasumując. zanim cokolwiek napiszecie sprawdźcie dokładnie cala historie, zanim przestawicie ją publicznie.
Hahahaha "światowej sławy specjalista"... Wow! Musi być na prawdę wybitny, bo jeszcze kilka lat temu był zwykłym wykładowcom od łyżworolek i statystyki (sam miałem z nim zajęcia). Jeśli jest takim genetykiem jak wrotkarzem, to nie dziwię się, że US się go pozbył.
* wykładowcą
Nic lepiej nie oddaje ducha i tej chwili, jak komentarze pod materiałem dotyczącym rezygnacji z pracy w Szczecinie trzech profesorów. Mogli zbudować szkołę w Szczecinie. Zrobią to w Gdańsku. Powodzenia! Jest problem? Jest!
...jeśli prawdą jest to , co napisał Pan Dziekan w cytowanym piśmie, to niestety miał rację - podstawowym miejscem pracy p. Cięszczyka był US, więc wszelkie publikacje, jakie zostały napisane we współpracy z naukowcami z Gdańska - powinny być afiliowane przez autora na US.
Z drugiej strony - jak nisko trzeba upaść, aby takie brudy prać w Polskim Radio. Ciekawe kiedy Uczelnia Gdańska stanie się za "ciasna" dla naukowców z US;) pozostała dwójka, o której jest mowa, podobno też wcześniej zmieniała wydziały, z jakich powodów?

Region

Łotwa kolejnym etapem pielgrzymki papieża FranciszkaŁotwa kolejnym etapem pielgrzymki papieża FranciszkaTrzeciego dnia pielgrzymki do krajów bałtyckich papież Franciszek w poniedziałek odwiedzi Łotwę. Rano spotka się z władzami kraju, a późnym popołudniem poleci do Agłony, gdzie odprawi Mszę świętą.» więcej Utrudnienia na S3 k. Szczecina [aktualizacja]Utrudnienia na S3 k. Szczecina [aktualizacja]Do zderzenia dwóch samochodów doszło na S3. Nie ma ofiar, ani poszkodowanych, ale za węzłem Rzęśnica utworzył się korek. Zablokowany był jeden pas ruchu w kierunku Szczecina.» więcej Samochody z duszą w Muzeum Techniki i Komunikacji [ZDJĘCIA]Samochody z duszą w Muzeum Techniki i Komunikacji [ZDJĘCIA]Są Mercedesy, Audi i Fiaty ale też np. auta ze Stanów Zjednoczonych: Cadillac czy Buick. W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie odbywa się zlot 'klasyków'. Dotarło około 50 właścicieli aut z naszego województwa, m.in. z Polic czy Go ...» więcej Pchli targ przy al. Wojska Polskiego, można przewietrzyć szafę [ZDJĘCIA]Pchli targ przy al. Wojska Polskiego, można przewietrzyć szafę [ZDJĘCIA]Jesienne porządki w szafach przy alei Wojska Polskiego 42 w Szczecinie: niedzielny pchli targ zorganizowała rada osiedla Śródmieście-Zachód.» więcej Bieg na K2, szczecińska Gubałówka oblężona [WIDEO, ZDJĘCIA]Bieg na K2, szczecińska Gubałówka oblężona [WIDEO, ZDJĘCIA]Szczeciński bieg K2 wymęczył zawodników. Biegacze mieli do pokonania 8611 metrów, czyli tyle, ile mierzy słynny szczyt w górach Karakorum.» więcej Latające ssaki mają sprzymierzeńców [ZDJĘCIA]Latające ssaki mają sprzymierzeńców [ZDJĘCIA]Dzieci zadbały o nietoperze - maluchy wspólnie z rodzicami i pracownikami Informacji Turystycznej 'Szmaragdowe-Zdroje' zrobiły kilkanaście budek dla tych ssaków.» więcej "Cięliście Stocznię Szczecińską na żyletki", czyli kłótnia w "Kawiarence Politycznej""Cięliście Stocznię Szczecińską na żyletki", czyli kłótnia w "Kawiarence Politycznej"- Odbudowa przemysłu stoczniowego w Szczecinie to pic - twierdzą politycy Platformy Obywatelskiej. - Byłoby szybciej, gdybyście go niemal doszczętnie nie zniszczyli - odpowiada obóz Zjednoczonej Prawicy. Spór toczył się w 'Kawiarence Poli ...» więcej Kandydat PiS-u na burmistrza Nowogardu składa obietnicę nauczycielomKandydat PiS-u na burmistrza Nowogardu składa obietnicę nauczycielomPieniądze, które obecny urząd wydaje na propagandę, damy pracownikom szkół - zapowiada kandydat na burmistrza Nowogardu Marcin Nieradka z Prawa i Sprawiedliwości.» więcej Remont na A6 i kierowcy stoją w korkuRemont na A6 i kierowcy stoją w korkuUtrudnienia na remontowanym odcinku autostrady A6. Na wysokości zjazdu na Chociwel w obie strony samochody stoją w korku - informują nasi słuchacze.» więcej "To może być fajna tradycja". Dzieci zobaczyły piłkarzy na Jasnych Błoniach i się zaczęło [WIDEO, ZDJĘCIA]"To może być fajna tradycja". Dzieci zobaczyły piłkarzy na Jasnych Błoniach i się zaczęło [WIDEO, ZDJĘCIA]Dzieci wręcz rzuciły się na piłkarzy. Tak rozpoczął się trening z zawodnikami Pogoni Szczecin na Jasnych Błoniach.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie odbywa się zlot "klasyków". Dotarło około 50 właścicieli aut z naszego województwa, m.in. z Polic czy Goleniowa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dzieci dowiedziały się, że nietoperze są ważnym elementem ekosystemu - odpowiadają za redkucję populacji owadów. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To była już 8. edycja szczecińskiego biegu K2 - wzięło w niej udział około 700 osób. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Jesienne porządki w szafach przy alei Wojska Polskiego 42 w Szczecinie: niedzielny pchli targ zorganizowała rada osiedla Śródmieście-Zachód. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
W ćwiczeniach wzięło udział około 70 dzieci. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na placu Solidarności odbył się koncert, podczas którego harcerze śpiewali swoje piosenki i przybliżali pracę związku. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Inscenizacja bitwy, która rozegrała się w czasie II wojny światowej w holenderskiej miejscowości Driel, rozpoczęła się o godzinie 17, na nabrzeżu nad Regalicą. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sobotnie obchody 50-lecia istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kilkudziesięciu rowerzystów przejechało w sobotę przez centrum Szczecina. To rowerowa "masa krytyczna" z okazji obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Setki eksponatów związanych z "Gwiezdnymi wojnami", walka na miecze z mistrzem Yodą czy wspólne zdjęcia z Lordem Vaderem. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.