Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin mają na celu określenie celów i priorytetów przedsięwzięcia. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szcze
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin mają na celu określenie celów i priorytetów przedsięwzięcia. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szcze
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin mają na celu określenie celów i priorytetów przedsięwzięcia.
Elżbieta Rafalska przyjechała do Stargardu na konsultacje z przedstawicielami organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi. Takie spotkania i debaty odbędą się we wszystkich województwach.

- Konsultacje i projekt mają pomóc w określeniu tego, na co chcemy wydawać te środki, jakie cele są dla nas najważniejsze i co - w hierarchii ważności - jest dla nas pierwszoplanowe. Mówimy tu o budowaniu ośrodków wsparcia, o wsparciu dodatkowym zatrudnienia niepełnosprawnych - podkreśliła minister Rafalska.

Jak wydawać pieniądze z Solidarnościowego Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - to jeden z celów konsultacji. Fundusz będzie zasilany m.in. z tzw. "daniny solidarnościowej" od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie - mówiła minister Elżbieta Rafalska.

- To powinno być wsparcie, których jest istotny niedobór wśród usług adresowanych do osób niepełnosprawnych - mieszkalnictwo, nowe ośrodki dziennego wsparcia. I taką siatkę budowania tych instytucji, żeby one były lokalizowane w mniejszych miejscowościach - mówiła Rafalska.

Minister Rafalska zaznaczyła, że wsparcie z Funduszu należy się też opiekunom osób niepełnosprawnych

- Osobom, które z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi, przez wiele lat były wykluczone z rynku pracy - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elżbieta Rafalska dodała też, że rząd pierwszy raz od 12 lat podwyższył zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych, który wynosił 153 złotych. W listopadzie tego roku świadczenie będzie większe o 31 złotych. Kolejna taka sama podwyżka już za rok. Wyższy będzie również specjalny zasiłek opiekuńczy, który wzrośnie o 100 zł. Obecnie wynosi on 520 złotych.
- Konsultacje i projekt mają pomóc w określeniu tego, na co chcemy wydawać te środki, jakie cele są dla nas najważniejsze i co - w hierarchii ważności - jest dla nas pierwszoplanowe. Mówimy tu o budowaniu ośrodków wsparcia, o wsparciu dodatkowym zatrudnie
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty