Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / DimitroSevastopol (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / DimitroSevastopol (CC0 domena publiczna)
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poparła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina.
W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata podsumowujące ostatni szczyt z udziałem unijnych przywódców. Rada Europejska dyskutowała m.in. o rosyjskich zbrodniach, w tym o porwaniu ponad 16 tysięcy ukraińskich dzieci na okupowanych przez Rosję obszarach. O nagłośnienie tej sprawy i przeprowadzenie śledztwa wnioskowała m.in. Polska.

Ursula von der Leyen podkreślała, ze sprawcy tej zbrodni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Jak dodała: „Będziemy wspierali Międzynarodowy Trybunał Karny, aż sprawiedliwości stanie się zadość. Nałożyliśmy już sankcje na 16 osób, które są odpowiedzialne za porwania, w tym na tak zwaną rosyjską komisarz praw dzieci. Wraz z [decyzją o wydaniu nakazu aresztowania] świat dla Putina stał się znacząco mniejszy. Gdy wyjedzie do jednego z 123 z krajów, które współpracują z Trybunałem Karny, będzie ryzykował swoje aresztowanie”.

Unijni przywódcy dyskutowali również o zwiększeniu wsparcia militarnego dla Ukrainy. Kraje wspólnoty chcę m.in. przyspieszyć produkcję amunicji i dostarczyć na Ukrainę w ciągu roku milion sztuk amunicji artyleryjskiej - przekazał szef Rady Europejskiej Charles Michel. „Europejski Instrument na rzecz Pokoju oraz Europejska Agencja Obrony podejmą kroki, by pomóc to zrealizować. Ta wspólna inicjatywa europejska to nowy, duży krok w kierunku stworzenia europejskiej polityki obronnej” - powiedział Charles Michel.

Przywódcy unijni dyskutowali w Brukseli również o gospodarce. Omówili propozycję Komisji, by zmniejszyć liczbę wymogów biurokratycznych dla przedsiębiorców oraz by zwiększyć inwestycje w nowe zielone technologie.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty