Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W Szczecinie powinny powstawać kolejne pomniki patriotyczne - tak goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór" komentowali budowę pomnika Polski Walczącej, który ma stanąć przy Urzędzie Wojewódzkim.
Jak zauważył Leszek Duklanowski, były opozycjonista i solidarnościowiec, obecnie miejski radny, zdecydowana większość pomników stoi poza miejską przestrzenią.

- Większość pomników dotyczących działań Polaków, martyrologii Polaków jest na Cmentarzu Centralnym. Ja będąc członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN-ie w Szczecinie, często wspominałem i mówiłem o tym - i zgadzali się wszyscy - że takie pomniki powinny na terenie miasta powstać - tłumaczył Duklanowski.

Plany postawienia innych pomników, pomimo pomysłów i projektów, w ostatnich latach nigdy się nie sfinalizowały - podkreślał Dariusz Matecki, radny miasta Szczecin: - Miasto Szczecin blokuje powstawanie pomników patriotycznych... No jakie pomniki patriotyczne zbudował Piotr Krzystek? Mamy w centrum miasta jakiegoś faceta na koniu. Co on ma wspólnego z polskim Szczecinem? Przecież nawet przed wojną nie stał w tym miejscu...

Pomnik Polski Walczącej ma stanąć przy ulicy Szczerbcowej przy Urzędzie Wojewódzkim. W wizualizacjach monument ma formę wykonanej z kamienia kotwicy - symbolu Polski Walczącej na postumencie z datami ważnych bitew i wydarzeń z lat 1939-1963.
Jak zauważył Leszek Duklanowski, były opozycjonista i solidarnościowiec, obecnie miejski radny, zdecydowana większość pomników stoi poza miejską przestrzenią.
Plany postawienia innych pomników, pomimo pomysłów i projektów, w ostatnich latach nigdy się nie sfinalizowały - podkreślał Dariusz Matecki, radny miasta Szczecin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty