Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rewelacje "Gazety Wyborczej" bez potwierdzenia. Masowiec "Roseburg", który przywiózł do Szczecina kazachski węgiel, to statek łotewski, a nie rosyjski, jak twierdzi portal internetowy Gazety.
Według Unijnej Bazy Danych, operatorem statku jest łotewska firma Pegasus Ship Managment, a właścicielem spółka z Łotwy Roseburg Shiping.

Jednostka nie znajduje się także na liście objętej sankcjami. Taką listę prowadzi Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.

Warto zaznaczyć, że statek o którym mowa, 8 września cumował w Hamburgu i tam nikt nie miał pretensji, że to rosyjski statek z rosyjską załogą.

Na wszystko są dokumenty, wystarczy sprawdzać - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

- Natomiast to, że jest to węgiel kazachski, świadczą o tym wszelkiego rodzaju dokumenty - mówi Gróbarczyk.

Polska administracja morska nie może wpuścić do portu statku pod banderą rosyjską, jednostki która ma nadzór Rosyjskiego Rejestru Statków, czy takiej, która zmieniła banderę po 2022 roku.

Podobna sytuacja jest ze statkiem "Severnaya Zemlya", który przywozi aluminium do Szczecina. Też nie jest na unijnej liście jednostek objętych sankcjami.

Nie wpuszczenie do portu statku, bo "nam się wydaje, że wiezie rosyjski węgiel", wiąże się z karami finansowymi, których nie zapłaci "Gazeta Wyborcza".
Na wszystko są dokumenty, wystarczy sprawdzać - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty