Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

Polacy skonstruowali samochód napędzany wodorem. Fot. motoshow.krakow.pl
Polacy skonstruowali samochód napędzany wodorem. Fot. motoshow.krakow.pl
Polacy skonstruowali samochód napędzany wodorem. Premier, bo tak nazywa się to nowoczesne auto, został zaprojektowany i stworzony w zaledwie pół roku, przez naukowców i ekspertów z RIOT Technologies, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Premiera Premiera odbyła się podczas targów motoryzacyjnych w Krakowie. Auto to dwuosobowy kabriolet, który z wyglądu przypomina samochody typu roadster. Nadwozie pojazdu wygląda futurystycznie, jest bardzo lekkie i ekologiczne, bo wykonane z materiałów kompozytowych. Za jego napęd odpowiadają cztery silniki elektryczne, po jednym na każde koło. W sumie dają one 270 koni mechanicznych mocy. Są one wyposażone w systemy wspomagania ruszania i hamowania. Ponadto umożliwiają sterowanie samochodem przy pomocy smartfona.

Energię Premierowi dostarczają dwie baterie umieszczone w podłodze z przodu i z tyłu pojazdu, a także ogniwo paliwowe, które zamienia wodór na prąd. Specjalnie w tym celu polscy naukowcy stworzyli i opatentowali zbiornik, który mieści w sobie dużo więcej gazu i można go także bardzo szybko zatankować.

Auto nie zanieczyszcza powietrza, podczas jazdy z rur wydechowych wydobywa się zwykła para wodna. Naukowcy podkreślają, że użytkowanie tego pojazdu byłoby o wiele tańsze niż jazda samochodem spalinowym, natomiast jego cena rynkowa nie odbiegałaby znacznie od większości aut w tej klasie.

Na razie projekt samochodu Premier jest daleki od seryjnej produkcji. Konstruktorzy podkreślają za to, że to nie koniec prac nad tym prototypem. W przyszłości Premier miałby m.in. potrafić zawracać w miejscu, a także być w pełni autonomicznym pojazdem i prowadzić się sam.
Relacja Łukasza Rabikowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty