Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Porozumienie w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów czarnomorskich zostało przedłużone. Strona ukraińska twierdzi, że będzie ono obowiązywało przez kolejne 120 dni, natomiast według Rosjan - tylko przez 60 dni.
"Umowa zbożowa, a wraz nią porozumienie dotyczące sprzedaży rosyjskiej żywności i nawozów, jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się" - czytamy w oświadczeniu, wydanym przez rzecznika ONZ Stephane’a Dujarrica.

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podziękował Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji za doprowadzenie do przedłużenia porozumienia.

"Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa została przedłużona o 120 dni. Dziękuję sekretarzowi generalnemu Antonio Guterresowi, Narodom Zjednoczonym, prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, ministrowi Hulusi Akarowi i wszystkim naszym partnerom za wypracowanie porozumienia" - napisał minister Kubrakow na Twitterze.

Podpisane 22 lipca zeszłego roku w Stambule porozumienie dotyczące wywozu ukraińskiego zboża, wynegocjowane przez ONZ i Turcję, umożliwia eksport ukraińskiego zboża przez chroniony korytarz na Morzu Czarnym oraz eksport rosyjskiej żywności i nawozów.

Od początku obowiązywania porozumienia Ukraina wyeksportowała niemal 25 milionów ton zbóż, przede wszystkim pszenicy i kukurydzy. Główne kierunki eksportu to Chiny, Włochy, Hiszpania i Turcja.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty