Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/kultura_gov_pl
Fot. twitter.com/kultura_gov_pl
W Polsce nie ma przyzwolenia i miejsca na antysemityzm, Żydzi mogą czuć się bezpiecznie - podkreślił w Parlamencie Europejskim wicepremier, minister kultury.
Piotr Gliński wygłosił przemówienie podczas konferencji upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W środę otwarta zostanie w Parlamencie Europejskim wystawa z tej okazji.

Wicepremier Gliński powiedział, że znaczna część Europy jest skalana antysemityzmem, natomiast w Polsce są jednostkowe incydenty, przybierające formę wandalizmu, które są potępiane.

- Dobrym przykładem reakcji społeczeństwa i państwa polskiego na akt antysemityzmu była na przykład fala oburzenia, która przetoczyła się przez Polskę po dewastacji cmentarza żydowskiego w Bielsku Białej w czerwcu 2021 roku, gdzie sprawcami okazali się bezmyślni 12-13 latkowie. W publicznej zbiórce na naprawienie szkód zebrano ponad 25 tysięcy euro, a Ministerstwo Kultury przeznaczyło dodatkowe 40 tys. euro - powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że w Polsce rocznie odnotowywanych jest około 150 incydentów antysemickich, w tym samym czasie na przykład w Niemczech jest ich 15 razy więcej.

- Antysemityzm należy zwalczać w każdej jego postaci. To, że incydentów jest znacznie mniej w Polsce niż w Europie Zachodniej nie znaczy, że możemy je ignorować. Przeciwnie, należy im przeciwdziałać na przykład poprzez edukację zarówno o Holokauście, jak i wielowiekowym współistnieniu Polaków i Żydów - powiedział wicepremier Gliński.

Podkreśli, że państwo polskie przeznacza ogromne środki na upamiętnienie tragedii Holokaustu oraz na dbałość o dziedzictwo Żydów polskich. Tak by można było przenieść tę pamięć dla przyszłych pokoleń.

- Pamiętamy o przeszłości i czerpiąc z historycznych doświadczeń chcemy budować lepszą przyszłość. Czcimy bohaterów powstania w Getcie, oddajemy hołd niewinnym ofiarom niemieckie machiny śmieci. Część ich pamięci - zakończył przemówienie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty