Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
https://moremadam.pl/

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, że Polska rozważy pomysł. Fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, że Polska rozważy pomysł. Fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL
Ukraina zaproponowała stronie polskiej mechanizm licencji eksportowych, zamiast obowiązującego embarga na ukraińskie produkty rolne.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, że Polska rozważy ten pomysł. Ministrowie Polski i Ukrainy rozmawiali też o tranzycie zboża.

Szef resortu rolnictwa, komentując propozycję Ukrainy, powiedział, że to od decyzji Polski miałaby zależeć decyzja o przyznaniu licencji eksportowej. - Jeżeli ktoś się zwróci do Ukrainy, że chce przewieźć jakieś zboże do Polski, to jeżeli nasza, polska decyzja będzie, że nie przyjmujemy tego zboża, to oni nie wydają licencji. I to miałoby być kontrolowane na granicy. Rozważymy tą propozycję. To pierwsza propozycja, która do nas wpłynęła. Musimy zadbać o nasz interes. Jeżeli pójdziemy w jakieś mechanizmy, a chcemy wypracować dobre mechanizmy, to muszą być bezpieczne dla polskiego rolnika - powiedział Telus.

Minister Robert Telus rozmawiał z Mykołą Solskim również o wywozie ukraińskiego zboża poza Europę. Poinformował, że na ostatniej prostej są rozmowy ze stroną litewską na temat przeniesienia kontroli zboża z granicy polsko-ukraińskiej do portów na Litwie. Ukraina chce, by podobne kontrole były w niemieckich portach.

Komisja Europejska poinformowała, że w czwartek ma się odbyć spotkanie tak zwanej platformy zbożowej. Chodzi o konsultacje prowadzone przez Komisję z udziałem pięciu przygranicznych krajów - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy. Polska informowała jednak w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza brać w niej udziału. Stało się tak po wniesieniu skargi do Światowej Organizacji Handlu przez Kijów na Polskę, Słowację i Węgry. Według polskich władz, informacje przekazywane na spotkaniach w ramach platformy mogą być wykorzystane przez Ukrainę w postępowaniach przed WTO.
Szef resortu rolnictwa, komentując propozycję Ukrainy, powiedział, że to od decyzji Polski miałaby zależeć decyzja o przyznaniu licencji eksportowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
style='display:block; margin-bottom:3em;'>

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty