Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
W Oslo wręczono pokojową nagrodę Nobla. Na gali nie było laureatki - obrończyni praw kobiet - Narges Muhammadi, która przebywa w irańskim więzieniu.
W jej imieniu nagrodę odebrały jej dzieci - siedemnastoletnie bliźnięta Ali i Kiana. Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen podkreśliła, że tegoroczna pokojowa nagroda Nobla została przyznana Narges Muhammadi za jej odważną walkę o wolność i o prawa człowieka przez ponad trzy dekady.

- A także za objęcie przywództwa po tym, jak fala protestów przetaczała się przez Iran. Tegoroczna nagroda uznaje odwagę kobiet w Iranie, a także na całym świecie, oraz ich walkę o podstawowe prawa człowieka i zakończenie dyskryminacji i segregacji kobiet - powiedziała Berit Reiss-Andersen.

Po wręczeniu nagrody wykład noblowski napisany przez laureatkę przeczytały jej dzieci - Kiana i Ali Rahmani. Narges Mohammadi ma 51 lat. Laureatka pokojowej nagrody Nobla walczyła nie tylko o prawa kobiet w Iranie, lecz także o zniesienie kary śmierci w tym kraju.

W filharmonii w Sztokholmie wręczono też Nagrody Nobla z fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny oraz literatury. Wręczono też Nagrodę imienia Alfreda Nobla z ekonomii.
W dziedzinie fizyki nagrodzeni zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier. Komitet Noblowski docenił badaczy za narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów. Profesor Eva Olsson z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk mówiła, na czym polega istota badań laureatów:

- Laureaci odkryli, że możliwe jest generowanie impulsów attosekundowych poprzez kontrolowanie interakcji miedzy laserami a atomami. Opracowali metody pomiaru trwania impulsów świetlnych. Opracowali także techniki generowania zarówno serii impulsów jak i pojedynczych izolowanych impulsów - powiedziała.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny są Katalin Kariko i Drew Weismann za badania nad technologiami, które pomogły stworzyć szczepionki mRNA. Podczas gali w Sztokholmie profesor Gunilla Karlsson Hedestam z Komitetu Noblowskiego podkreśliła znaczenie badań prowadzonych przez laureatów:

- Odkrycie dokonane przez tegorocznych laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny niespodziewanie umożliwiło rozwinięcie skutecznych szczepionek, które pomogły opanować niszczycielską pandemię i uratować miliony ludzkich istnień 15 lat później. W 2020 roku społeczność naukowa, we współpracy z rządami, sektorem prywatnym i organami regulacyjnymi, udowodniła, że możliwe jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na rozwój szczepionki w sytuacjach, gdzie jest to pilnie potrzebne".

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov za badania nad tak zwanymi kropkami kwantowymi, czyli najmniejszymi cząstkami w nanotechnologii. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury odebrał norweski pisarz Jon Fosse. Nagrodę Banku Szwedzkiego im. Alfreda Nobla z ekonomii otrzymała Amerykanka profesor Claudia Goldin za pogłębianie wiedzy o sytuacji kobiet na rynku pracy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty