Co roku możemy spotkać ich, kiedy w całej Polsce w Dzień Papieski kwestują na swoją edukację. W czwartek zjeżdżają do Szczecina na letni obóz.
Niektórzy przyjechali do Szczecina z południa Polski. Czego oczekują po tym obozie?
- Liczę, że spotkam wspaniałych ludzi, spędzimy miło czas, będziemy dobrze się bawić. Odpoczniemy od szkoły, poznamy nowe zabytki, kulturę - mówią gimnazjaliści.
Gimnazjaliści i licealiści pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, a ponieważ mają dobre wyniki w nauce otrzymują finansowe wsparcie na dalsze kształcenie. W organizacji obozu pomagają studenci, którzy również są stypendystami.
Najniższe dofinansowanie w miesiącu wynosi 300 złotych. - To jest podzielone na stypendium socjalne i naukowe. Za stypendium socjalne możemy kupić podstawowe rzeczy np. jedzenie. Za stypendium naukowe można kupić np. instrumenty muzyczne - mówi Sylwia, która przyjechała z okolic Rzeszowa.
- To duży zastrzyk dla budżetu domowego, bo stypendium to 1/3 pensji mojej mamy. Mogę kupić za to ubranie i rozwijać swoje zainteresowania - mówi Mateusz z południa kraju.
Podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego w październiku zebrano ponad 7,5 mln złotych. Stypendia otrzymuje rocznie 2,5 tys. osób.
Stypendyści rozpoczną letni obóz od mszy św. w szczecińskiej katedrze w piątek o 10, której ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat świętego Jana Pawła II m.in. przez wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury. Wśród nich są właśnie zbiórki pieniędzy na stypendia dla utalentowanej i ubogiej młodzieży z małych miejscowości.
Organizatorem letniego wypoczynku są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wyższe uczelnie Szczecina.