Pokaz filmów o pomordowanych w latach 80., akcja społeczna "Zapal światło Wolności" oraz historyczna gra miejska - w taki sposób szczeciński oddział IPN upamiętni 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W tym samym miejscu, ale o godz. 17, rozpocznie się pokaz filmowy "Epitafia stanu wojennego". Widzowie będą mogli obejrzeć kilkuminutowe paradokumenty poświęcone pomordowanym w latach 80. XX wieku i porozmawiać z reżyserką Jolantą Kessler-Chojecką.
IPN zachęca też, by wieczorem każdy z nas włączył się do akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności". Chodzi o zapalenie świecy i ustawienie jej w oknie o godz. 19.30. To nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił też Jan Paweł II. Akcję objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.
13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła w Polsce stan wojenny. Oficjalnym powodem podjęcia takiej decyzji miała być pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju, ale w rzeczywistości chodziło o utrzymanie władzy w rękach partii komunistycznej i osłabienie "Solidarności". Na ulice wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, a ustalonego przez władze porządku pilnowało ponad 100 tysięcy mundurowych. Stan wojenny w Polsce został zniesiony w lipcu 1983 roku. Przez czas jego trwania zginęły dziesiątki obywateli, a tysiące osób internowano.