Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_Manzla
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_Manzla
Wnuk (pierwszego po wojnie) prezydenta Szczecina krytykuje pomysł odbudowy monumentu na pl. Tobruckim.
- Pomnik Sediny historycznie reprezentuje niemiecki nacjonalizm, a miał on tragiczne skutki dla Polaków - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Zaremba.

Projekt "budowy pomnika Sediny" jest na liście tegorocznego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak czytamy w opisie: "był symbolem Szczecina, alegorią trudu marynarzy, kupców, ludzi, dzięki którym nasze miasto rozkwitło".

Krzysztof Zaremba zwraca uwagę na kontekst historyczny.

- Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku, po zjednoczeniu księstw niemieckich, pod egidą Prus, potrzebny był symbol, który jednoczyłby nowy twór państwowy. I Bismarck - ze zdobytych dział francuskich - odlewał pomniki. I jednym z takich pomników była Sedina; ona była egzemplifikacją germańskości! Równie dobrze "Wyborcza" mogłaby postulować odbudowę - bo przecież stał - pomnika Fryderyka II, współautora rozbiorów Polski - wskazał Zaremba.

Wnioskodawcy projektu szacują, że odbudowa Sediny kosztowałaby ok. 3,5 miliona złotych.
- Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku, po zjednoczeniu księstw niemieckich, pod egidą Prus, potrzebny był symbol, który jednoczyłby nowy twór państwowy. I Bismarck - ze zdobytych dział francuskich - odlewał pomniki. I jednym z takich pomników była Sedina; ona była egzemplifikacją germańskości! Równie dobrze "Wyborcza" mogłaby postulować odbudowę - bo przecież stał - pomnik Fryderyka II, współautora rozbiorów Polski - wskazał Zaremba.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty