Radio SzczecinRadio Szczecin » Sport

Fot. www.wikipedia.org
Fot. www.wikipedia.org
Fot. https://twitter.com/PremierRP
Fot. https://twitter.com/PremierRP
Stadion Narodowy w Warszawie od niedzieli nosi imię trenera Kazimierza Górskiego.
Patrona obiektowi nadano podczas trwającego Święta Piłki Nożnej. W uroczystości wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Kazimierz Górski był jednym z ojców największych w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Podczas ceremonii w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że nowy patron Stadionu Narodowego był postacią wybitną, o czym świadczyły nie tylko osiagnięcia sportowe.

- Kazimierz Górski mawiał, że "jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru, a ja urodziłem się dla piłki". Był człowiekiem ogromnej skromności, a zarazem ogromnych ambicji. To bardzo piękne połączenie. Jednocześnie też ze skromności chyba nie dodawał, że był człowiekiem urodzonym do zwycięstw - podkreślał premier.

Współpracownik "trenera tysiąclecia" oraz były piłkarz Andrzej Strejlau powiedział, że Kazimierz Górski potrafił wykorzystać talent swoich zawodników. To był jego przepis na sukces.

- Sport ma to do siebie, że nie ma samych zwycięstw, są również porażki. Potem jest kwestia, czy człowiek potrafi się do tych porażek ustosunkować w ten sposób, żeby zmienić swoją pracę - powiedział Strejlau.

Kazimierz Górski jako pierwszy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski wywalczył medale Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich. Prowadził również "biało-czerwonych" podczas słynnego meczu eliminacji do mundialu Anglia-Polska w 1973 roku.

W 1974 roku podczas mistrzostw świata w Niemczech reprezentacja pod wodzą Kazimierza Górskiego zajęła trzecie miejsce. W dorobku trenera są też medale olimpijskie: złoty (1972) i srebrny (1976). Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku w Warszawie.

W marcu 2015 roku przy Stadionie Narodowym odsłonięto również pomnik Kazimierza Górskiego.
Szef rządu podkreślał, że nowy patron Stadionu Narodowego był postacią wybitną, o czym świadczyły nie tylko osiągane rezultaty.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty