Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Przywódcy 28 unijnych krajów i sześciu państw zza wschodniej granicy rozmawiają w piątek w Brukseli o zacieśnieniu kontaktów. Odbywa się tam piąty szczyt Partnerstwa Wschodniego. Ma on być potwierdzeniem zaangażowania we współpracę, ale bez ambitnych wizji czy historycznych oświadczeń.
Polska uważa, że Unia Europejska powinna przejść od deklaracji do konkretów. - Żebyśmy kierowali tę współpracę do zwykłych ludzi, którzy czekają na to, że ta współpraca przyniesie wymierne efekty w ich codziennym życiu - mówiła przed szczytem premier Beata Szydło.

Na szczycie zostanie przyjęta deklaracja, które wspomina o europejskich aspiracjach krajów Partnerstwa Wschodniego, ale mimo zabiegów, głównie Ukrainy, nie ma w niej mowy o europejskiej perspektywie. - To nie jest szczyt poświęcony rozszerzaniu Unii - komentował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Poza tym unijni politycy mówią, że wszystkie kraje Partnerstwa Wschodniego powinny odrobić zadanie domowe i konsekwentnie realizować reformy.

Dyskusja na szczycie ma dotyczyć czterech obszarów uznanych za priorytetowe: współpracy gospodarczej, usprawnienia połączeń transportowych i energetycznych, poprawy mobilności i wzajemnych kontaktów oraz wzmocnienia rządów prawa.

Partnerstwo Wschodnie powstało w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji. Projekt gromadzi byłe republiki radzieckie, by przybliżać je do Unii Europejskiej. Chodzi o Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
Relacja Beaty Płomeckiej/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty