W piątek o godz. 11 ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. O wyróżnienie ubiega się 331 kandydatów, w tym 115 organizacji.
Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo. W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, czyli tamtejszy parlament.
Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 98 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby: w 1994 i 2011 roku, 29 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 67 razy wyróżniono jedną osobę. Nagrodą uhonorowano łącznie 131 osób, w tym 104 to laureaci indywidualni, a 27 to organizacje. Warto wiedzieć, że de facto zostały wyróżnione 24 organizacje, gdyż Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymał Nobla trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców - dwukrotnie.
W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności". Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.