Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek posłowie mają m. in. wysłuchać informacji rządu na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku.
Ma ją przedstawić minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Wniósł o to szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki.

Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada rozszerzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT.

Z tego rozliczenia będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Podawana wcześniej maksymalna kwota wynosiła 50 milionów złotych. Rozliczanie się według zasad estońskiego CIT będzie możliwe od przyszłego roku.

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Rząd chce powiązać wysokość podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa - w szczególności firmy międzynarodowe - z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Nowe przepisy zakładają również rozszerzenie dostępności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podniesienie limitu przychodów uprawniających do korzystania z obniżonej, 9-procentowej stawki podatku CIT.

Według wstępnego harmonogramu obrad, na godz. 20.30 zaplanowano rozpatrzenie wniosku Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro. Wniosek ma negatywną opinię Komisji sprawiedliwości.

Niewykluczone, że posłowie zajmą się też poprawkami Senatu niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.

W poniedziałek Senat przyjął z poprawkami tzw. ustawę covidową wprowadzającą nowe rozwiązania w walce z pandemią koronawirusa.

We wtorek senatorowie zajmą się nowelizacją tegorocznego budżetu. Zmiany w finansach państwa mają także związek z sytuacją epidemiczną.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty