Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku.
Nad ranem odkryto też niemiecki pochówek w miejscu, w którym spodziewano się odnaleźć szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka.

O wstępnych wynikach ekshumacji poinformował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, doktor Karol Nawrocki. Badacze spodziewali się odkrycia szczątków majora Henryka Sucharskiego, gdyż prochy oficera, zmarłego po wojnie w Neapolu, sprowadzono w 1971 roku na Westerplatte. Doktor Karol Nawrocki powiedział, że ekshumacja ujawniła metalową, skorodowaną skrzynię, niezabezpieczoną przed działaniem warunków atmosferycznych.

Skrzynia skrywająca - najpewniej - szczątki komendanta Westerplatte trafiła do gdańskiej Bazyliki świętej Brygidy. Odbyło się tam krótkie nabożeństwo. Skrzynia będzie spoczywać w świątyni do czasu zaplanowanego na 1 września 2022 roku państwowego pogrzebu westerplatczyków.

Podczas drugiej z porannych ekshumacji spodziewano się podjąć szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka. Odnaleziono jednak zbutwiałą trumnę z biało-czerwoną wstęgą i tabliczką z datami urodzenia i śmierci polskiego żołnierza. Podjęto też biały foliowy worek ze zmielonymi ludzkimi szczątkami - relacjonował dyrektor Karol Nawrocki.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej mówił, że wtorkowe odkrycie świadczy o tym, że na Westerplatte przez dziesiątki lat dochodziło do "historycznego kuriozum".

Szczątki odnalezione w miejscu przypisanym pochówkowi kaprala Andrzeja Kowalczyka przebadają genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Teraz zespół Muzeum zakłada, że szczątki polskiego żołnierza pozostały na gdańskim cmentarzu Srebrzysko, skąd miano je podjąć przed 1 września 1992 roku.

Jeśli poszukiwania na tej nekropolii się nie powiodą to, jak tłumaczył Karol Nawrocki, należy założyć, że kapral Andrzej Kowalczyk leży w miejscu śmierci na Westerplatte.

Na historycznym półwyspie, bronionym przed niemieckim atakiem we wrześniu 1939 roku, powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Budowę nowej placówki poprzedzają badania archeologiczne. Cała inwestycja zakończy się w 2027 roku, natomiast 1 września 2022 roku ma odbyć się państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte

Do tej pory odnaleziono szczątki 9 osób, 5 z westerplatczyków udało się zidentyfikować. To kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okraszewski, legionista Józefa Kita oraz plutonowy Adolf Petzelt. Badacze spodziewają się znaleźć na półwyspie pochówki w sumie 16 żołnierzy.
Doktor Karol Nawrocki powiedział, że ekshumacja ujawniła metalową, skorodowaną skrzynię, niezabezpieczoną przed działaniem warunków atmosferycznych.
Podjęto też biały foliowy worek ze zmielonymi ludzkimi szczątkami - relacjonował dyrektor Karol Nawrocki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty