Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
W Stanach Zjednoczonych kolejny miesiąc rosną ceny nieruchomości. Według ekspertów, jedną z głównych przyczyn jest pandemia.
Indeks Case-Shiller, który uwzględnia ceny domów w rejonie 20 głównych metropolii Stanów Zjednoczonych, wykazał rekordowy wzrost za maj. Wzrost cen w skali rocznej wyniósł 16,6 procent, co stanowi najwyższy roczny przyrost od początku pomiarów indeksu w 1987 roku.

W poprzednim miesiącu roczny wzrost wyniósł niemal 15 procent. Największe wzrosty zanotowano w południowo-środkowych stanach.

Indeks odzwierciedla intensywny i wzmożony popyt na amerykańskim rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, który został częściowo spotęgowany trwałym przemieszczaniem się ludności w wyniku pandemii koronawirusa. Innym powodem jest nienadążająca podaż podyktowana pandemicznym niedoborem materiałów i pracowników budowlanych. Liczba sprzedanych nowych domów spadła w czerwcu o 6,6 procent.

Rekordowe ceny to również wyzwanie społeczne, ponieważ kupno pierwszego domu staje się nieosiągalne dla rosnącej części społeczeństwa. Specjaliści z branży budowlanej i ekonomiści przewidują pewne ostudzenie tempa wzrostu cen w nadchodzących miesiącach.
Relacja Macieja Rusińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty