Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Amerykanie oddadzą hołd prawie trzem tysiącom ofiar zamachów z 11 września 2001 roku.
W Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów, zginęło łącznie 2977 osób.

Tegoroczne uroczystości w Nowym Jorku rozpoczyna się o godzinie 8:46 czasu lokalnego
w momencie uderzenia w północną wieżę porwanego samolotu. W tym czasie będą biły dzwony w nowojorskich kościołach.

We wszystkich najważniejszych uroczystościach związanych z dzisiejsza okrągła rocznica uczestniczyć będzie prezydent Joe Biden. 20 lat temu na nowojorskim Brooklynie, z drugiej strony rzeki Hudson, mieszkało w Nowym Jorku najwięcej naszych rodaków. W rozmowie z Radiem Szczecin wracają oni myślami do tamtych tragicznych chwil.

- Bałam się przede wszystkim o córkę w szkole. Myślałam, że jak zamkną metro i nie będą jechały autobusy, to jak ona wróci do domu. Podjąłem prace przy oczyszczaniu tych miejsc i pracowałem tam długo. Czyściliśmy szkoły, metro i budynki przyległe - wspominają Polacy.

W obchodach będą też uczestniczyć byli prezydenci. Gdy prezydent Joe Biden odlatywał w piątek z Białego Domu do Nowego Jorku, mógł obserwować słup niebieskiego światła skierowany w niebo spod Pentagonu. W ten sposób w przededniu rocznicy uczczono pamięć poległych w Waszyngtonie. Podobny hołd złożono poległym w Nowym Jorku i w Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się samolot United Airlines. Prezydent Joe Biden rozpocznie dzień od udziału w tradycyjnej ceremonii na Ground Zero. Następnie uda się do Pensylwanii, a potem do Pentagonu. - Zwracam się do rodzin 2977 osób z ponad 90 krajów i tysięcy rannych w zamachach. Ameryka i świat upamiętniają Was oraz Waszych bliskich - mówił w przesłaniu wideo do Amerykanów.

W Nowym Jorku do Joego Bidena dołączy były prezydent Barack Obama. Były prezydent Donald Trump ma przybyć na Manhattan, gdy Joe Biden opuści to miejsce. 43. prezydent USA George Bush będzie przemawiać w Shanksville.

Koncerty, msze, zawody sportowe i spotkania przy pomnikach zamachów odbędą się dziś w tysiącach amerykańskich miast i miasteczek.

Wieczorem w miejscu, gdzie stały wieże, zostaną zapalone dwa symboliczne światła. Widziane one będą z odległości blisko stu kilometrów.

Po południu w kwaterze głównej w Brukseli, NATO odda hołd ofiarom ataków z 11 września na Stany Zjednoczone. Najpierw samoloty porwane przez terrorystów z Al-Kaidy uderzyły w bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu. Później maszyny spadły na Waszyngton i Pensylwanię. W odpowiedzi Sojusz Północnoatlantycki uruchomił wtedy artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Ówczesny sekretarz generalny NATO George Robertson ogłosił decyzję, że napaść na jedno państwo została uznana za napaść na wszystkich ówczesnych 19 sojuszników. Lord Roberston wspominał później, że w okolicznościach bardzo odmiennych od tych, jakie autorzy artykułu 5. przewidzieli w 1949 roku, NATO stanęło murem po stronie zaatakowanego sojusznika. Miesiąc po atakach Amerykanie uderzyli na Afganistan i tak zaczęła się najdłuższa, bo trwająca 20 lat misja zagraniczna NATO, która zakończyła się kilkanaście dni temu, w dramatycznych okolicznościach. Termin wycofania wojsk uzgodniono wiele miesięcy temu, ale nie przewidziano, że afgańska armia, szkolona przez NATO, zostanie tak szybko rozbita przez talibów. Miesiąc temu obalili oni prozachodni rząd w Kabulu i powrócili do władzy.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Jana Pachlowskiego.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty