Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W ciągu kilku dni zapadnie w Brukseli ostateczna decyzja w sprawie przyznania około 900 milionów złotych polskim rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy.
Chodzi zarówno o pieniądze unijne jak i krajowe. Potwierdził to komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.

W sobotę Beata Płomecka ustaliła też, że jest jeszcze spodziewana kolejna oferta pomocy dla polskich rolników - ponad jedna trzecia ze stu milionów euro, czyli ponad 150 milionów złotych.

Pierwszy pakiet pomocy, ogłoszony kilka dni temu i czekający na akceptację unijnych krajów wyniesie ponad 56 milionów euro, z czego 29,5 miliona euro otrzyma Polska, pozostała część zostanie rozdzielona między Bułgarię i Rumunię.

- Tu chodzi o te kraje, w których był szczególnie duży wzrost produktów importowanych z Ukrainy. Wzrost, który spowodował, że podaż na rynku własnej produkcji plus produkcji importowanej była większa niż średnia z poprzednich pięciu lat - powiedział komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Te pieniądze pochodzą z unijnej rezerwy kryzysowej, istnieje też możliwość podwojenia tej kwoty dopłatami z krajowego budżetu. Dla Polski byłoby to więc około 60 milionów euro, czyli prawie 280 milionów złotych. Od rządu zależy w jaki sposób te fundusze zostaną wykorzystane.

- Jacy rolnicy zostaną uwzględnieni przy podziale tych funduszy to już jest decyzja podejmowana na szczeblu krajowym - dodał komisarz Wojciechowski.

Druga decyzja spodziewana w ciągu kilku dni to zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskiego planu pomocy publicznej w wysokości 600 milionów złotych.

Komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski poinformował też, że Komisja pracuje nad kolejnymi programami wsparcia, ale nie chciał mówić o szczegółach. Wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała, że jest już zgoda Komisji na wypłatę kolejnych stu milionów euro z unijnej rezerwy kryzysowej i przekazanie ich pięciu krajom.

Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Polska otrzymałaby ponad jedną trzecią.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty