Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Od dziś najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej muszą wprowadzić do swoich ofert możliwość skorzystania przez gospodarstwa domowe z taryf dynamicznych. Chodzi o takie firmy, które obsługują co najmniej 200 tysięcy odbiorców końcowych.
Nowa taryfa będzie dobrowolna. Warunkiem jest posiadanie licznika energii elektrycznej ze zdalnym odczytem, czyli inteligentnego licznika. Proces wymiany tych urządzeń w Polsce trwa, ma się zakończyć w 2030 roku. Dlatego nie wszyscy będą mogli od razu korzystać z nowego rozwiązania.

Taryfa dynamiczna to inaczej taryfa czasu rzeczywistego, w której cena energii będzie się zmieniać wraz z wahaniami cen na Towarowej Giełdzie Energii.

Redaktorka naczelna portalu green-news.pl Justyna Piszczatowska podkreśliła, że nowe rozwiązania to swego rodzaju rewolucja na rynku. Dodała, że ceny hurtowe prądu, czyli na TGE są bardzo zmienne. "Prawodawca chce zapewnić również gospodarstwom domowym możliwość, by z tej zmienności cen korzystać" - dodała.

Zwróciła uwagę, że na cenach dynamicznych można zyskać, ale jak podkreśliła - to rozwiązanie wymagające. Trzeba znać średni profil cenowy w ciągu doby. Wiadomo, że na przykład latem między innymi w godzinach 12-13 występuje duża produkcja energii z farm fotowoltaicznych, a co za tym idzie w systemie pojawia się jej nadwyżka, w związku z czym można prąd kupić taniej.

- Jeżeli ktoś jest w stanie dopasować swoje zużycie energii elektrycznej w taki sposób, żeby właśnie w takich godzinach zużywać najwięcej prądu to oczywiście będzie mógł zaoszczędzić - wyjaśniła.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że zawarcie umowy z ceną dynamiczną oznacza rezygnację z ochrony w postaci ceny maksymalnej (w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę netto), która przysługuje gospodarstwom domowym do końca tego roku.

Ceny dynamiczne dla gospodarstw domowych stosowane są na przykład w Norwegii, Holandii i Estonii.
Relacja Krystyny Prostak (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty