Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. x.com/PremierRP
Fot. x.com/PremierRP
Chcemy połączyć wzrost gospodarczy Polski z zabezpieczeniem finansowym obywateli, szczególnie tych najbardziej potrzebujących - powiedział premier Donald Tusk. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok.
- Nowy budżet mieści się w ramach odpowiedzialności, ale jest jednocześnie budżetem bardzo hojnym - mówił szef rządu podczas konferencji prasowej. - Chcemy, żeby był wzrost gospodarczy, ale ten wzrost gospodarczy, i on będzie rekordowy, znowu w ostatnich czasach. Mówimy o 3,1 w tym roku i 3,9 proc. w przyszłym roku. Cały czas będziemy trzymali w ryzach inflację, ale ten wzrost gospodarczy dla nas oznacza wzrost gospodarczy w kieszeni każdego Polaka i każdej Polki.

Główne wydatki to ponad 220 miliardów złotych na służbę zdrowia, rekordowe mają być też środki zarezerwowane na wyposażenie polskiej armii.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że prognozowane w budżecie dochody mają wynieść 632,6 miliardów złotych. Z kolei limit wydatków ma się utrzymać na poziomie 921,6 miliardów złotych, a deficyt budżetu nie przekroczyć 289 miliardów złotych.

Resort finansów przekazał w komunikacie, że deficyt budżetu państwa na przyszły rok wyniesie 7,3 procent PKB, ale - jak podkreślono - w warunkach porównywalnych z ustawą budżetową na 2024 rok deficyt wyniósłby 4,6 procent PKB.

Według prognoz ministerstwa, deficyt sektora finansów publicznych - według definicji Unii Europejskiej - wyniesie 5,5 procent PKB. Natomiast przewidywana relacja do PKB długu sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2025 roku ma wynieść 59,8 procent.

Z kolei wzrost gospodarczy ma w przyszłym roku wynieść 3,9 procent, a inflacja średnioroczna - 5 procent. „W kolejnych latach spodziewany jest stopniowy spadek inflacji do celu inflacyjnego NBP i wyniesie odpowiednio 3,1 procent w 2026 roku i 2,6 procent w 2027 roku - czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo Finansów przekazało również, że w budżecie oraz planie Funduszu wsparcia Sił Zbrojnych na rok 2025 na obronę narodową przeznaczono 186,6 miliardów złotych, co stanowi 4,7 procent planowanego w założeniach do budżetu PKB roku 2025.

W budżecie przeznaczono również między innymi ponad 221,7 miliardów złotych na ochronę zdrowia, 8,4 miliardy zł na realizację świadczeń „Aktywny rodzic”, 62,8 miliardów złotych na program „Rodzina 800+”, 31,5 miliardów złotych na wypłatę dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych, tak zwanej 13. i 14. emerytury oraz 24,2 miliardy zł na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz około 2,5 miliardów złotych na kontynuację programów „Dobry start”, „Za życiem”, „Aktywny Maluch” i „Mama 4+”.

Minister finansów Andrzej Domański dodał, że mamy w kraju wyraźne ożywienie wzrostu gospodarczego, a planowane inwestycje - w tym na transformację energetyczną czy infrastrukturalne - mają być jednym z motorów dalszego wzrostu.

Projekt budżetu trafi teraz do Rady Dialogu Społecznego, potem do Sejmu. Rząd musi przygotować budżet na nowy rok i przedłożyć go Izbie Niższej do 30 września.
- Nowy budżet mieści się w ramach odpowiedzialności, ale jest jednocześnie budżetem bardzo hojnym - mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).
Wydatki na obronność, na programy społeczne i ochronę zdrowia oraz na inwestycje - to filary przyszłorocznego budżetu. Zapowiedział to dziś minister finansów Andrzej Domański.
Andrzej Domański dodał, że mamy w kraju wyraźne ożywienie wzrostu gospodarczego, a planowane inwestycje - w tym na transformację energetyczną czy infrastrukturalne - mają być jednym z motorów dalszego wzrostu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty