Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Profesor Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Profesor Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mat. Akademia Morska
Mat. Akademia Morska
Mat. Akademia Morska
Mat. Akademia Morska
Pracownicy szczecińskiej Akademii Morskiej budują model bezzałogowego i ekologicznego statku. Gotowy jest już kadłub. Model będzie wodowany najprawdopodobniej jeszcze w lipcu.
Projekt jest innowacyjny, ponieważ zakłada, że jednostka będzie sterowana jedynie przez komputery, a dzięki elektrycznemu napędowi statek będzie bezpieczny dla środowiska. Model o długości 310 centymetrów i szerokości 47 centymetrów powstaje w ramach badań naukowych realizowanych w Katedrze Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie. Naukowcy chcą sprawdzić możliwości nawigacyjne takiego statku w warunkach laboratoryjnych.

Bezzałogowce mogą wydawać się konkurencją dla osób chcących znaleźć zatrudnienie w przemyśle morskim. Jak jednak zapewnia profesor Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów, jest odwrotnie. - To nie jest tak, że nie będzie pracy, ale przewiduje się, że do obsługi takich statków będą centra lądowe. Tam też będą pracować absolwenci na przykład Akademii Morskiej, przy kontroli ruchu takich jednostek - wyjaśnia profesor Szelangiewicz. - Takie prace prowadzi się już na świecie, więc my nie możemy pozostać z tyłu.

Bezzałogowe statki w przyszłości mogłyby odpowiadać za transport ładunków, na przykład nawozów.

Równocześnie w Akademii Morskiej trwają badania nad autonomicznym systemem sterowania, dzięki któremu możliwa będzie wymiana informacji między statkami bezzałogowymi oraz lądem.
- To nie jest tak, że nie będzie pracy, ale przewiduje się, że do obsługi takich statków będą centra lądowe. Tam też będą pracować absolwenci na przykład Akademii Morskiej - mówi profesor Tadeusz Szelangiewicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty